پاییز 1385
شماره 5

جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
 
عناوین
درشتر
ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

مأخذشناسى اخلاق رسول اكرم صلى الله عليه وآله‏

نورى محمدمقدمه‏

اهتمام دين اسلام به اخلاق و تربيت جامعه‏اى با اخلاقى نيك بسيار روشن و واضح است؛ زيرا بنيان‏گذار و سلسله جنبان اين دين فرمود: «انّى بعثتُ لاتمّم مكارم الاخلاق» و تكميل مكارم و فضايل اخلاقى آحاد جامعه را هدف نبوت خود دانست. هم‏چنين قرآن كريم، آيه‏ى «إنَّكَ لَعَلَى خُلقٍ عَظيمٍ»(1) را در شأن نبى اكرم صلى الله عليه وآله نازل فرمود. هر چند كسانى مثل ابن عباس در تفسير اين آيه گفته‏اند: «خلق عظيم» يعنى دين عظيم، اما رسول اكرم صلى الله عليه وآله در روايتى فرمود: «دين همان حُسن خُلق است.» تفصيل اين روايت اين‏گونه است كه: شخصى خدمت رسول الله صلى الله عليه وآله آمد و پرسيد: ما الدّين؟ رسول الله فرمود: «حسن الخلق.»(2) از سوى ديگر، حسن خلق مقياس ايمان دانسته شده و حديثى در اين باره از پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله روايت شده است: «اكمل النّاس ايماناً احسنهم خُلقاً.» نيز در حديث ديگر مى‏فرمايد: «لا شى‏ء فى الميزان اثقل من حسن الخلق.»(3)
بعضى از مستشرقان خواسته‏اند نفوذ و بسط اسلام را بر گردن شمشير اعراب گذشته و اسلام را دين شمشير بنامند و در مقابل مسيحيت را به عنوان دين رحمت معرفى كنند، اما واقعيت اين است كه اخلاقيات نبوى آن‏قدر جذابيت داشت كه همه‏ى ملل را جذب اسلام نمود. فردى مثل سلمان فارسى از مركز ايران به عربستان مى‏رود ، زيرا شنيده بود كه انسانى با فضايل ايده‏آل و كمالات متعالى، دين جديدى آورده است و در اولين ملاقات مجذوب حضرت شد.
مردمان اين عصر كه بحران اخلاقى همه‏ى جوامع را فرا گرفته، بيش از گذشته به آموزه‏ها و توصيه‏هاى رسول اكرم صلى الله عليه وآله نيازمنداند. متفكران بايد نظام اخلاق نبوى را با ادبيات روز و به زبان‏هاى گوناگون براى اقشار مختلف در ملل جهان عرضه كنند؛ هرچند هنوز با اين هدف فاصله‏ى فراوانى وجود دارد.
اين مأخذشناسى، با هدف رونق بخشيدن به پژوهش‏هاى پيرامون اخلاق نبوى، تأليف شده است و مى‏كوشد تا همه‏ى تجارب جهانى و تمامى دستاوردهاى چهارده سده را گردآورى نمايد تا پژوهشگران بر اساس اين تجارب و دستاوردها، اخلاق نبوى را در ابعاد نظرى و عملى بسط و توسعه دهند.
اين مأخذشناسى شامل اين فصول است: كتاب‏هاى فارسى، كتاب‏هاى عربى، مقالات فارسى، مقالات عربى، پايان‏نامه‏ها و منابع لاتين.

قلمرو

بعضى منابع به قصد بررسى اخلاق رسول اكرم صلى الله عليه وآله تأليف شده است و تماماً مرتبط با موضوع اين كتابشناسى است. تلاش نمودم اين آثار را به تمامى معرفى كنم. البته به دليل كمبود وقت، امكان جستجو در همه‏ى جهان نبود و حتماً برخى از منابع از قلم افتاده است.
غير از آثار مستقل، ديگر منابعى كه بخشى را به اخلاق حضرت اختصاص داده‏اند به شرط اين‏كه علميت و صلاحيت لازم را داشته باشند، معرفى شده‏اند. اين‏گونه آثار فراوان و داراى رده‏هاى موضوعى مختلف‏اند.
يك نوع از اين آثار، كتب سيره‏ى نبوى است. سيره به معناى رفتار خاصى است و شامل همه‏ى انواع رفتارها مى‏شود. اگر اخلاق را فقط مجموعه صفات نفسانى و خلق و خو ندانيم، بلكه رفتارهاى ناشى از خلق و خو را نيز جزئى از اخلاق بشماريم، از اين نظر، سيره اعم از اخلاق است. كتب سيره عموماً متضمن مباحث اخلاقى‏اند و به دليل حجم زياد آنها نمى‏توانستيم همه‏ى آنها را در اين مأخذشناسى معرفى كنيم. بنابراين فقط تعدادى از آنها كه رويكرد اخلاقى بيشترى داشتند گزينش و معرفى شدند.
گروه ديگر منابع درباره‏ى دعوت اسلامى و بسط جهانى اسلام است. به دليل اين‏كه اخلاق رسول اكرم 9 در توسعه‏ى اسلام بسيار نقش داشت، نويسندگان اين گونه آثار به خلق و خوى حضرت هم پرداخته‏اند. اين آثار هم گزينش شده معرفى شده‏اند.
اخلاقيات پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله شامل اخلاق فردى، اخلاق خانواده و اخلاق اجتماعى است. يعنى حضرت در هر سه زمينه رفتارهاى خاصى دارند و هم توصيه‏هايى ابراز نموده‏اند. اين مأخذشناسى تلاش كرده است همه را منعكس نمايد.
از منظر ديگر، برخى منابع اخلاقى حضرت، گزارشى و توصيفى‏اند، ولى كتاب‏هايى هست كه روايات حضرت را در قالب توصيه‏ها و انشاء آورده‏اند. معمولاً كتب اخلاقى (اخلاق عملى، نه اخلاق تحليلى و نظرى) به سبك دوم است. اين مأخذشناسى، به دليل اهميت، گروه اول را هم معرفى كرده است.
بالاخره انواعى از نوشته‏ها هست كه مرتبط با اخلاق النبى صلى الله عليه وآله است. در طبقه‏بندى و رده‏بندى‏هاى موجود، اين شاخه‏ها دقيقاً به اخلاق النبى صلى الله عليه وآله ربط دارند. در اين‏جا شاخه‏هايى كه در فرهنگ اسلامى جزء علوم قلمداد شده و از حيثى يا از چند حيث مرتبط با اخلاق النبى‏اند، معرفى مى‏شوند:
- چهل حديث (اربعينيات)؛ محتواى برخى از اين مجموعه‏ها احاديث اخلاقى است، در اين صورت، مرتبط با اخلاق النبى است.
- مناقب و فضايل؛ همه‏ى فضايل، اخلاقى نيست، ولى اغلب آنها ماهيت و هويت اخلاقى دارند.
- سيره؛ در اصطلاح سيره مشتمل بر قول، فعل و تقرير معصوم است. از اين رو، نسبت آن با اخلاق عام و خاص من وجه است.

توضيح اين‏كه اخلاق دو بخش دارد: خلق و خوى انسانى و رفتارها؛ و سيره هم دو بخش دارد : رفتارهاى اخلاقى و رفتارهاى غير اخلاقى. بخش رفتار اخلاقى در محدوده‏ى اخلاق هم قرار مى‏گيرد. از اين رو، اين بخش محدوده‏ى مشترك بين اخلاق و سيره است.
تعليم و تربيت نبوى؛ از اين شاخه، بخش تربيت اخلاقى در محدوده‏ى اخلاق قرار مى‏گيرد. مثل سيره، اين‏جا هم بين اخلاق و تربيت نسبت عام و خاص من وجه حاكم است.
- شمايل؛ در جامعه‏ى اهل سنّت گروهى كتاب به نام شمايل هست كه بيشتر به صفات ظاهرى و اخلاقيات نمايان يا سيماى حضرت مى‏پردازد.
تلاش شده، همه‏ى منابع اين رشته‏ها شناسايى شده و معرفى گردند.

توصيف‏

از چكيده‏نگارى منابع صرف نظر كرده و فقط به توضيح منابع پرداخته‏ايم. از اين‏رو، ذيل بعضى منابع كه شبهه و مشكل داشته‏اند، توضيحاتى آمده است. اين توضيحات كوتاه است و فقط اطلاعاتى كلى عرضه مى‏كند. اكثر و اغلب توضيحات درباره‏ى قلمرو و محتواى اثر است.
ذيل آثارى كه در عنوان آنها، واژه‏ى اخلاق يا مترادف‏ها يا هم‏خانواده‏ى آن هست، كمتر توضيح نوشته‏ام؛ زيرا مشخصاً درباره‏ى اخلاق النبى صلى الله عليه وآله است.

فصل يكم: كتاب‏هاى فارسى‏

اسماعيلى، ذبيح‏الله، تربيت نبوى صلى الله عليه وآله، قم: نشر نويد اسلام، 1380ش، 223 ص.
شيوه‏ى رسول اكرم صلى الله عليه وآله در تربيت مسلمانان، موضوع اصلى كتاب است. به ويژه، تربيت معنوى و تربيت اخلاقى مورد توجه نويسنده بوده است. منظور از تربيت اخلاقى، رسوخ دادن فضايل در روح و روان و رشد قدرت بازدارنده از رذايل در نفس آدمى است.
بابايى، على، خوب باشيم: شرحى بر اخلاق دهگانه پيامبر صلى الله عليه وآله، قم: قدس، 1381ش، 240 ص.
نويسنده، بر اساس احاديث، به معرفى خلق و خوى نبى خاتم صلى الله عليه وآله مى‏پردازد تا مردم با اقتدا و الگوگيرى از آن حضرت به سازندگى و تهذيب و تربيت خود بپردازند.
باكويى مازندرانى، زين‏العابدين (متولد1319)، در محضر پيامبر، قم: كمال الملك، 1383ش، 362 ص.
نويسنده، احاديث اخلاقى پيامبر صلى الله عليه وآله و امامان عليه السلام را نقل كرده و به شرح آنها پرداخته است. هدف و انگيزه‏ى او عرضه‏ى نظام اخلاقى اسلام است. ساختار كتاب اين‏گونه است كه احاديث اخلاقى رسول اكرم صلى الله عليه وآله را ذيل 39 سفارش توضيح داده است.
بهاءالدوله نوربخش، سيد حسن بن سيد قاسم بن سيد محمد (درگذشت 915 ق)، هدية الخير: شرح عرفانى احاديث نبوى، به كوشش سيد محمد عبادى حايرى، تهران: انجمن آثار و مفاخر فرهنگى،1383ش، سى و هشت + 261 ص.
رساله‏اى عرفانى در شرح بيست حديث اخلاقى از پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله است.
ترمذى، ابوعيسى محمّد بن عيسى، شمائل النبى صلى الله عليه وآله، تهران: نى، 1372ش، فارسى، 261 ص.
شمايل به خوبى‏ها، خصلت‏ها و عادت‏هاى پسنديده يا اخلاقيات نيك گفته مى‏شود. طبقه‏اى از كتب هست كه با عنوان شمايل به ويژه توسط اهل سنّت نوشته شده است. محتواى اين آثار، مشتمل بر اخلاق النبى صلى الله عليه وآله هم هست.
تقوى، حسين (متولد1341ش)، اخلاق محمدى: جلوه‏هايى از اخلاق فردى، اجتماعى و عبادى رسول اكرم صلى الله عليه وآله، قم: نور الاصفياء، 1382ش، 56 ص.
اخلاق رسول اكرم صلى الله عليه وآله را در سه بخش اخلاقيات شخصى، اخلاق اجتماعى و معنويت عبادى توضيح داده است. فضايل حضرت را در هر بخش بررسى كرده و در هر مورد بر الگو بودن آن حضرت تأكيد مى‏كند.
جوادى آملى، سيره علمى و عملى حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله، قم: مركز نشر اسراء، 1374ش، 429 ص.
سيره به قول و فعل معصوم گفته مى‏شود كه قطعاً بخشى از سيره در اقوال و افعال اخلاقى است. نويسنده بر بخش اخلاقى سيره تأكيد ورزيده است.
حسينى، مرتضى، اخلاق تبليغ در سيره رسول الله صلى الله عليه وآله، قم: مركز جهانى علوم اسلامى، 1383ش، 176 ص.
به نظر نويسنده، مبلّغان اگر بخواهند موفق باشند، بايد به رسول اكرم صلى الله عليه وآله اقتدا كرده و كارهاى حرفه‏اى خود را با فضايل اخلاقى عجين و همراه سازند. بدون عمل به اخلاقيات، تبليغ، نقش و تأثير جدى در مردم و مخاطبان نخواهد داشت.
حكيم، محمدتقى (متولد 1305ش)، پيام پيامبر، تهران: انتشارات اسلامى، 1360ش، 211 ص.
چاپ ديگر
پيام پيامبر صلى الله عليه وآله، تهران: دفتر نشر و فرهنگ اسلامى، 1374ش، 146 ص.
بخش‏هايى از اين اثر پيرامون خلق و خو و اخلاق نبى اكرم صلى الله عليه وآله است. در واقع پيام اخلاقى پيامبر براى همه‏ى نسل‏ها از جمله براى نسل حاضر روايى و تأثير خواهد داشت.
حوفى، احمد بن محمّد، جلوه‏هايى از اخلاق پيامبر، ترجمه: جميل زند كريمى، سنندج: پرتو بيان، 1383ش، 158 ص.
نويسنده، گزيده‏هايى از اخلاق رسول اكرم صلى الله عليه وآله را كه براى نسل حاضر مناسب‏تر است، معرفى كرده است.
بيست+ 620 ص.
نويسنده، به گردآورى احاديث اخلاقى رسول اكرم صلى الله عليه وآله از طرق شيعه مبادرت ورزيده و به تنظيم آنها پرداخته است.
صفايى حايرى قمى، عباس، تاريخ شخصيت و صفات پيغمبر اكرم صلى الله عليه وآله، قم: دنيا، 1379 ق، 392+424 ص، دو جلد.
گزارشى تاريخى از زندگى و فضايل و اخلاقيات رسول اكرم صلى الله عليه وآله، نيز رفتار او با اقشار مختلف مردم است.
طباطبايى ، محمدحسين (1360 - 1281ش) ، محمّد صلى الله عليه وآله فى مرآة الاسلام ومقالات آخرين ، ترجمه: جعفر صادق الخليلى، تهران: بنياد بعثت، مركز چاپ و نشر ، 1382 ش، 85 ص.
شامل سه مقاله است : محمّد فى مرآة الاسلام ، از سيد محمدحسين طباطبايى ؛ من اخلاق محمّد، از ابوالفضل مجتهد زنجانى؛ الغدير والوحدة الاسلامية.
مقاله‏ى «من اخلاق محمّد» كه به فارسى ترجمه شده تماماً درباره‏ى اخلاق النبى است.
طبرسى، حسن بن فضل (قرن 6 ق)، اى پسر مسعود: پندهاى گرانمايه پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله به ابن مسعود، ترجمه: ابراهيم ميرباقرى، تهران: پيام آزادى، 1362ش، 153 ص.
چاپ قبلى: پيام آزادى، 1362ش، 153 ص.
احاديث اخلاقى رسول اكرم صلى الله عليه وآله در قالب توصيه‏ها و پندها آمده است.
طبرسى، حسن بن فضل (قرن 6 ق)، مكارم الاخلاق، قم: دار الفقه، 1425 ق /1383ش، 480 ص.
كتاب حاضر در سال‏هاى مختلف توسط ناشرين مختلف منتشر شده است و چاپ‏هاى زيادى دارد. ضمن بررسى مباحث اخلاقى، از احاديث اخلاقى حضرت محمّد صلى الله عليه وآله استفاده شده است.
قمى، عباس، سيماى پيامبر اسلام: ترجمه‏ى مختصر الشمائل المحمدية، قم: مؤسسه‏ى در راه حق، 1366ش، 63 ص.
چاپ ديگر
مختصر الشمائل المحمدية، قم: مؤسسه‏ى در راه حق، 1365ش، 38 ص.
«شمايل» مثل «سيره» اصطلاح خاصى است و به معناى صفات ظاهرى و رفتارهاى هويداى شخص است. البته اين صفات و رفتارها ريشه در خلق و خوى باطنى انسان دارد.
شمايل‏نگارى بيشتر در اهل سنّت رواج داشته و گروه زيادى از كتاب به اين نام هست. شمائل النبى با اخلاق النبى تقارب و تشابه زيادى دارد. با اين تفاوت كه شمايل بيشتر به ظاهر و اخلاق بيشتر به باطن مى‏پردازد.
موسوى زنجانى، ابوالفضل، گوشه‏اى از اخلاق محمّد صلى الله عليه وآله، قم: آل عبا عليه السلام، 1380ش، 60 ص.
گزيده‏اى از فضايل نبوى و رفتارهاى آن حضرت با مردم و با گروه‏هاى جامعه، حتى با دشمنانش، معرفى و تحليل شده است.
ميرمحمدصادقى، حسين، خلق النبى، [بى‏جا، بى‏نا] ، 1334ش، 96 ص.
بررسى خلق و خوى حضرت رسول صلى الله عليه وآله و فضايل معنوى ايشان است.

فصل دوم: كتاب‏هاى عربى‏

ابن حجر الهيتمى ، احمد بن محمد بن على، اشرف الوسائل الى فهم الشمائل، تحقيق : احمد بن فريد المزيدى، مقدمه: كمال عبدالعظيم العنانى، بيروت: دار الكتب العلميه، 1419 ق/ 1998 م، 631 ص.
شمايل‏نگارى نوعى از كتب است كه به اخلاق النبى و افعال النبى مى‏پردازد و بيشتر در بين اهل سنّت رواج دارد.
ابن حجر الهيتمى، احمد بن محمد بن على، المنح المكية فى شرح الهمزية، تحقيق: بسام محمد بارود، ابوظبى: المجمع الثقافى، 1418 ق /1998 م.
شرحى بر قصيده‏ى معروف الهمزيه است كه به اخلاق النبى پرداخته است.
ابن حزم، على بن احمد بن سعيد، جوامع السيرة النبوية، بيروت: دار الكتب العلمية، 1403 ق / 1983 م، 216 ص.
درباره‏ى سيره نبوى است و ضمناً به اخلاق النبى هم مى‏پردازد.
ابن حميد، صالح بن عبدالله (به كوشش)، نضرة النعيم مكارم اخلاق الرسول الكريم صلى الله عليه وآله، زير نظر: صالح بن عبدالله بن حميد و عبدالرحمن محمد بن ملوح، جده: الوسيله للنشر، [1416ق‏].
ابن حنبل، احمد بن محمد بن هلال، الزهد، تحقيق: محمد جلال شرف، الاسكندريه: دار الفكر الجامعى، 1980 م، 316 ص.
اخلاق اسلامى به ويژه زهد در زندگى حضرت رسول صلى الله عليه وآله و اصحاب آن حضرت بررسى شده است.
ابن رجب، عبدالرحمن بن احمد السلامى، نور الاقتباس فى مشكاه وصية النبى صلى الله عليه وآله لابن عباس، تحقيق: عز الدين البدوى النجار، جده: دار المدنى، 1400 ق /1979 م، 56 ص.
چاپ ديگر
نور الاقتباس فى مشكاه وصية النبى صلى الله عليه وآله لابن عباس، تحقيق: محمد بن ناصر العجمى، الكويت: مكتبة الاقصى، 1406 ق /1986 م، 123 ص.
به اخلاق اسلامى و تربيت اسلامى براساس وصايا و احاديث و سفارشات نبى اكرم صلى الله عليه وآله مى‏پردازد.
ابن السنى، احمد بن محمد بن اسحاق، عمل اليوم والليله: سلوك النبى‏صلى الله عليه وآله مع ربه عز وجل ومعاشرته مع العباد، تحقيق: عبدالرحمن كوثر، بيروت: دار الارقم: 1418 ق / 1998 م، 512 ص.
چاپ ديگر
عمل اليوم والليلة، المؤلف المشارك: عبدالرحمن بن كوثر البرنى، جده: دار القبلة للثقافة الاسلامية، 1410 ق، 761 ص.
آداب و رسوم دينى، سنّت‏هاى اسلامى، ادعيه و سيره‏ى نبوى را در قالب احاديث نبوى آورده است.
ابن سيد الناس، محمد بن محمد بن محمد، عيون الاثر فى فنون المغازى والشمائل والسير، بيروت: دار الجيل، 1974 م.

چاپ‏هاى ديگر
عيون الاثر فى فنون المغازى والشمائل والسير، القاهرة: مكتبة القدسى، 1356.
عيون الاثر فى فنون المغازى والشمائل والسير، تحقيق: ابراهيم محمد، بيروت: دار القلم، 1414 ق/1993 م.
سيره، اخلاق النبى، ارهاصات و شمايل آن حضرت محتواى اين اثر را تشكيل مى‏دهد.
ابن طاهر، عبدالله بن حسين بن طاهر، الوصية النافعة فى كلمات جامعة، جده: عالم المعرفه، 1407 ق / 1987 م، 190 ص.
آداب اسلامى، ادعيه، توبه، وعظ، ارشاد و اخلاق النبى مثل نيكى به والدين و حفظ اللسان مورد بحث قرار گرفته است.
ابن طرهونى، محمد بن رزق، الاسلام و نبى الاسلام، جده: مكتبة العلم، 1413 ق /1992 م، 360 ص.
به اخلاق النبى، ارهاصات و اعترافات مستشرقان به فضايل رسول اكرم صلى الله عليه وآله مى‏پردازد.
ابن عاشور، محمد الطاهر، روائع مجلة الهداية الاسلامية: السيرة النبوية، به كوشش على الرضا الحسينى. دمشق: الدار الحسينية للكتاب، 1421 ق /2001 م.
به سيره‏ى رسول اكرم صلى الله عليه وآله و اخلاق آن حضرت مثل ترحم بر دشمنان، سماحه و تسامح و ديگر اخلاقيات ايشان پرداخته است.
ابن علان، محمدعلى بن محمد، شمس الافاق بنور ما للمصطفى من كريم الاخلاق، [ مدينه‏] ، دار المدينة المنورة، 2003 م.
ابن قيم الجوزيه، محمد بن ابى‏بكر بنايوب، الجواب الكافى لمن سأل عن الدواء الشافى، تحقيق: محمد عبدالرزاق الرعود، عمان (الاردن): دارالفرقان، 1413 ق /1992 م، 374 ص.
بررسى مسايل اخلاقى بر اساس احاديث نبوى مثل ذنوب و گناه، مرض قلب و كيد شيطان است.
ابن كثير القرشى، اسماعيل بن عمر البصرى، شمائل الرسول صلى الله عليه وآله، تحقيق: مصطفى عبدالواحد، جده: دار القبلة للثقافة الاسلامية، 1409 ق /1988 م، 588 ص.
بررسى اخلاق النبى، خصائص النبى، دلائل النبوه، شمائل المصطفى و فضايل النبى است.
ابن المبارك، عبدالله بن المبارك بن واضح، الزهد والرقائق، تحقيق: احمد فريد، الرياض: دار المعراج الدولية، 1415 ق /1995 م، 1248 ص.
ضمن اقسام الزهد، زهد النبى بررسى شده است؛ نيز آداب اسلامى و اخلاق اسلامى بر اساس احاديث معرفى شده است.
ابن الملقن، عمر بن على، كتاب خصائص النبى، قاهرة: دار الرسالة، 2002 م.
ابوالشيخ الاصبهانى، عبدالله بن محمد، معروف به ابى‏شيخ (درگذشت‏369 ق)، اخلاق النبى وآدابه، قاهرة: 1369 ق.
نويسنده، محدّث است و اين اثر را درباره‏ى اخلاق پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله بر اساس احاديث آن حضرت نوشته است.(4)
ابوالعزائم، محمد ماضى، النور المبين لعلوم اليقين ونيل السعادتين، القاهرة: المطبعة الجمالية، 1332 ق /1914 م، 235 ص.
بررسى آداب اسلامى، اخلاق اسلامى، تصوف، وعظ و ارشاد، اخوت اسلامى، حقوق مسلمانان و زيارت قبر بر اساس احاديث نبوى است.
ابوغده، حسن، قبسات تربوية من السيرة النبوية، الكويت: مكتبة دار التراث، 1409 ق / 1989 م، 152 ص.
به بشارات نبوى، تربيت اسلامى، سيره و اخلاق النبى مى‏پردازد.
ابوغده، عبدالفتاح، الرسول المعلم و اساليبه فى التعليم، بيروت: مكتبة المطبوعات الاسلامية، 2003 م، 226 ص.
ابوفارس، محمد عبدالقادر، المدرسة النبوية العسكرية، عمان (الاردن): دارالفرقان، 1413 ق / 1993 م، 310 ص.
بررسى اخلاق اسلامى در زمان جنگ با دشمنان و رعايت حقوق متقابل بر اساس احاديث رسول اكرم صلى الله عليه وآله است. بر اساس اين كتاب اخلاق نظامى مطرح مى‏شود.
ابى الشيخ، عبدالله بن محمد بن جعفر، اخلاق النبى صلى الله عليه وآله وآدابه، تحقيق: صالح بن محمد الونيان، الرياض: دار المسلم، 1418 ق /1998 م.
بررسى آداب نبوى، اخلاق النبى، سيره و اخلاق اسلامى و شمايل نبوى است.
احمد بن عبدالعزيز، اخلاق النبى فى القرآن والسنة، [ بيروت: 1389 ق‏] .
ادريس، محمد، وصايا الرسول صلى الله عليه وآله: وعظ، ارشاد، توجيه، سلوك، اخلاق، مقدمه: خالد عبدالرحمن العك، دمشق: دار الحكمه، 1409 ق /1989 م، 624 ص.
بررسى اخلاق اسلامى و اخلاق النبى بر اساس وصايا الرسول در زمينه‏ى وعظ و ارشاد و سيره و نيز بر اساس احاديث نبوى است.
الاسمر، احمد رجب، النبى المربى، اردن: دارالفرقان، 2001 م.
الاسود، موسى محمد، صفوة الاخبار ومنتقى الآثار فى الاخلاق والآداب والفضائل ومواقف الاخيار، الكويت: مكتبة المنار الاسلامية، 1415 ق /1995 م، 424 ص.
چاپ ديگر
صفوة الاخبار ومنتقى الآثار فى الاخلاق والآداب والفضائل ومواقف الاخيار، تصحيح: سمير احمد العطار، الكويت: مكتبة دار التراث، 1408 ق /1988 م، 389 ص.
بررسى آداب و اخلاق و فضايل نبى اكرم صلى الله عليه وآله است.
الاصبهانى، عبدالله بن محمد بن جعفر بن حيان، اخلاق النبى و آدابه، به كوشش: صالح بن محمد الونيان، الرياض: دار المسلم، 527 ص.
چاپ‏هاى ديگر
اخلاق النبى و آدابه، به كوشش: السيد الجميلى، بيروت: دار الكتاب، 1986 م، 207 ص.
اخلاق النبى و آدابه، به كوشش: عصام الدين الصبابطى، دار الكتاب الاسلامى، 1993 م، 350 ص.
الافتخارى الگلپايگانى، على، خصائص النبى فى القرآن، قم: انصاريان، 1382ش، 247 ص.
الانصارى، محمد بن هارون بن شعيب، صفه النبى: وصف اخلاقه وسيرته وادبه وخفض جناحه، بيروت: دار المامون و دار التراث، 2003 م.
انور الجندى، اقباس السيرة العطرة، بيروت: دار ابن زيدون، 1409 ق / 1988 م، 189 ص.
ضمن بررسى سيره نبوى به اخلاق دينى و شمايل آن حضرت مى‏پردازد.
بابلى، محمود محمد، قبسات نورانية من سيرة صاحب الخلق العظيم او بعض دلائل نبوته صلى الله عليه وآله وعروبه ابراهيم واسماعيل عليهما السلام ، الرياض: دار الخانى، 1416 ق /1996 م، 248 ص.
بررسى سيره و اخلاق النبى، خصائص النبى و شمائل المصطفى است.
باجوده، حسن محمد، من صفات الرسول صلى الله عليه وآله، القاهرة: دار الكتاب الاسلامى، 1403 ق / 1983 م، 91 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى و سيره و شمايل آن حضرت است.
الباقورى، احمد حسن، قطوف من ادب النبوه، القاهرة: [ د . ن‏] ، 1982 م، 143 ص.
درباره‏ى آداب اسلامى و احاديث اخلاقى و اخلاقى النبى است.
البدرى، عادل، الرسول المصطفى نظرية الادب، تهران: ژرف، 1425 ق، 439 ص.
البرجلانى، محمد بن الحسين، الكرم والجود وسخاء النفوس، تحقيق: عامر حسن صبرى، بيروت: دار ابن حزم، 1412 ق /1991 م، 80 ص.
درباره‏ى احاديث مربوط به اخلاق النبى و كرم النبى است.
البغوى، الحسين بن مسعود بن محمد، مشكاة الانوار فى فضايل النبى المختار وشمائله صلى الله عليه وآله، تحقيق: طلال محمد سليمان ابوالنور، زير نظر: عويد بن عياد المطرفى، مكة المكرمة: كلية الدعوة واصول الدين، جامعة ام القرى‏، 1409 ق، 923 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، سيره و شمايل، فضايل النبى، اوصاف النبى و خصائص النبى است.
البلتاجى، محمد الانور احمد، محمد الخلق الكامل و الرحمة المهداة، قاهرة: مكتبة الوهبة، 1993 م، 575 ص.
البوصيرى، احمد بن ابى بكر بن اسماعيل، علامات النبوة، تحقيق: ام عبدالله بنت محروس العسلى، زير نظر: محمود بن محمد الحداد، جده: مكتبة السوادى، 1411 ق / 1990 م، 574 ص.
احاديث اخلاق النبى و ارهاصات النبوه و عصمة النبى است.
بيرمحمد دده، محمد دده بن مصطفى بن حبيب، المدحة الكبرى‏ من الكلام القديم فى حق سيدنا محمد المصطفى عليه افضل الصلاه واتم التسليم، القاهرة: المطبعة الميرية، 1301 ق، 160 ص.
درباره‏ى شمائل المصطفى و اخلاق النبى و سيره‏ى آن حضرت است.
الترمذى، محمد بن عيسى بن سوره، الشمائل المحمدية، به كوشش: محمد عوامه، المدينة المنورة: [ د . ن‏] ، 1422 ق /2001 م، 700 ص.
درباره‏ى شمائل المصطفى يا سيره، اخلاق النبى و اوصاف النبى است.
چاپ‏هاى ديگر
الشمائل المحمديه، تحقيق: سيد عمران، القاهرة: دار الحديث، 1416 ق /1996 م، 277 ص.
درباره‏ى احاديث اخلاقى پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله، شمائل المصطفى، اخلاق اسلامى، اخلاق النبى و اوصاف النبى است.
الشمائل النبويه والخصائل المصطفويه، تحقيق: فواز احمد زمرلى، بيروت: دار الكتاب العربى، 1417 ق /1996 م، 560 ص.
شمائل الرسول، تحقيق: عبدالله الشعار و ابراهيم رمضان، بيروت: دار الفكر اللبانى، 1992 م، 120 ص.
مختصر الشمائل المحمدية، تحقيق و تلخيص: محمد ناصر الدين الالبانى، عمان: المكتبة الاسلامية، 1405 ق /1985 م.
التليدى، عبدالله، تهذيب الخصائص النبوية الكبرى، بيروت: دار البشائر الاسلامية، 1410 ق، 504 ص.
درباره‏ى اخلاق حضرت رسول صلى الله عليه وآله و شمايل و اوصاف آن حضرت است.
جاد، جاد مخلوف، الرحمة فى القرآن والسنة، القاهرة: المؤسسة العربية الحديثة، 1988 م، 159 ص.
بررسى اخلاق اسلامى در سيره‏ى رسول اكرم صلى الله عليه وآله، به ويژه رفتار رحمت‏آميز آن حضرت با همگان است.
جاد المولى، احمد، محمد صلى الله عليه وآله المثل الكامل، تحقيق: عبدالرحيم ماردينى، دمشق: مكتبة دارالمحبة، 1412 ق /1991 م، 444 ص.
چاپ ديگر
محمّد صلى الله عليه وآله المثل الكامل، القاهرة: مطبعة دار الكتب المصرية، 1349، 271 ص.
درباره‏ى شمائل المصطفى، سيره و اخلاق النبى است.
الجار الله، عبدالله بن جار الله بن ابراهيم، تذكير المسلمين باتباع سيد المرسلين صلى الله عليه وآله، الرياض: المؤلف، 1410 ق، 111 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى و صفات و رفتار اخلاقى حضرت نبى اكرم صلى الله عليه وآله است.
جاسم، عزيز السيد، محمد صلى الله عليه وآله الحقيقة العظمى، بغداد: دار الشؤون الثقافية العامة، 1987 م، 496 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى و شمائل النبى و رفتارهاى اخلاقى حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله است.
الجطيلى، عبدالعزيز بن محمد، المزاح بين المشروع والممنوع، مقدمه: صالح بن محمد الونيان، پاكستان: دار الكتاب والسنه، 1413 ق / 1992 م، 32ص.
به مسايل و ابعاد مزاح و شوخى در اسلام مى‏پردازد، ضمناً شوخى را از نگاه احاديث نبوى بررسى مى‏كند و برخى از صفات و رفتارهاى اخلاقى آن حضرت را توضيح مى‏دهد.
الجماعيلى، عبدالغنى بن عبدالواحد بن على، الدرة المضية فى السيرة النبوية: سيرة الرسول صلى الله عليه وآله واصحابه العشرة، تحقيق: على حسين البواب، الرياض: دار الخانى، 1412 ق / 1992 م، 96 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى و سيره و رفتار اخلاقى آن حضرت با اصحاب و با دشمنانش است.
الجماعيلى ، عبدالغنى بن عبدالواحد بن على ، مختصر سيرة النبى صلى الله عليه وآله وسيرة اصحابه العشرة ، تحقيق: خالد بن عبدالرحمن بن حمد الشايع، الرياض: دار الوطن، 1413 ق، 129 ص.
درباره‏ى شمائل المصطفى و اخلاق النبى و اوصاف النبى و سيره‏ى آن حضرت است.
الجندى، عبدالحليم، فى السيرة النبوية، القاهرة: دار المعارف، 1987 م، 418 ص.
ضمن اين‏كه به سيره‏ى نبوى مى‏پردازد، به اخلاق و رفتار آن حضرت هم پرداخته است.
الجنيد، عدنان بن احمد بن يحيى، ارشاد الاتقياء الى تنزيه سيد الانبياء، تعز: دار الامام احمد بن علوان، 1421 ق / 2001 م، 224 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى و رفتار آن حضرت با همگان است.
جوهرى، محمد ربيع محمد، اخلاقنا، القاهرة: المؤسسة العربية الحديثة، 1988 م، 264 ص.
تحليل مسايل اخلاق اسلامى با بررسى اخلاق نبوى و احاديث اخلاقى آن حضرت است.
الجيل، محمّد بن فارس، الاطعمة والاشربة فى عصر الرسول صلى الله عليه وآله، جامعة الكويت، مجلس النشر العلمى، 1417 ق / 1996 م، 144 ص.
اين كتاب در واقع يك شماره از مجله‏ى حوليات كلية الآداب (شماره 114) است كه توسط دانشگاه كويت منتشر مى‏شود. هر شماره از اين مجله به موضوعى اختصاص دارد و موضوع اين شماره خوردنى‏ها و آشاميدنى‏ها در عصر پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله است.
مؤلف آن متخصص در علم تاريخ است و فارغ التحصيل تاريخ اسلام از دانشگاه ميشيگان آمريكا است.
بخشى از رفتار پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله، طرز خوردن و آشاميدن آن حضرت است. ايشان غذاهاى خاصى را تناول مى‏كرد و از خوردن غذاهايى پرهيز مى‏نمود. اين بخش از سيره‏ى آن حضرت مى‏تواند براى مسلمانان الگو باشد ؛ زيرا در زمره‏ى رفتارهاى اخلاقى يا عمل اخلاقى آن حضرت است. مؤلف مطالب را ذيل سرفصل‏هاى زير سامان داده است:
فصل اول درباره‏ى طعام‏هاى پخته شده از گندم و جو و ذرت و برنج و خرما ؛ فصل دوم درباره‏ى گوشت و انواع آن ؛ فصل سوم درباره‏ى طعام‏هايى مثل روغن‏ها و شيره‏ها ؛ فصل چهارم درباره‏ى ميوه‏ها و سبزيجات و حبوبات و فصل پنجم درباره‏ى انواع مختلف طعام است.
بخش سوم كتاب درباره‏ى انواع اشربه است.
آقاى جميل نخست به معرفى منابع خود مى‏پردازد و به تفصيل اين منابع را تحليل مى‏كند. وى در هر فصل، علاوه بر بيان رواياتى درباره‏ى آداب پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله در خوردن و آشاميدن، وضعيت مردم آن دوره را در اين خصوص بيان مى‏كند.
الجيل، محمّد بن فارس، اللباس فى عصر الرسول صلى الله عليه وآله، جامعة الكويت، مجلس النشر العلمى، 1415 ق / 1994 م، 155 ص.
ويژه‏نامه‏اى از مجله‏ى حوليات كلية الآداب است كه دانشگاه كويت منتشر مى‏كند. اين ويژه‏نامه به عنوان شماره‏ى 91 چاپ شده و تماماً به لباس پوشيدن حضرت رسول صلى الله عليه وآله و مردم آن عصر مى‏پردازد. مطالب در پنج فصل تنظيم شده است: لباس سر، لباس صورت، لباس تن، لباس دست و لباس پا.
ذيل هر فصل آيات و روايات حضرت رسول صلى الله عليه وآله را توضيح مى‏دهد. نيز اطلاعات تاريخى كه گوياى نوع لباس پوشيدن مردم آن عصر بوده را توضيح مى‏دهد.
حامد، احمد، محمّد صلى الله عليه وآله ومكارم الاخلاق، الطائف: دار الزايدى للطباعة والنشر، [ د . ت‏] ، 83 ص.
بررسى اخلاق النبى، سيره و شمائل المصطفى است.
الحداد، احمد بن عبدالعزيز بن قاسم، اخلاق النبى صلى الله عليه وآله فى القرآن والسنة: دراسة تطبيقية لقول عائشةرضى الله عنه كان خلقه القرآن، زير نظر: عبدالستار فتح الله سعيد، بيروت: دار الغرب الاسلامى، 1996 م، 1641 ص.
حسين، محمد الخضر، محمد رسول الله وخاتم النبيين، به كوشش: على الرضا الحسينى، [ د . م‏] : الدار الحسينية للكتاب، 1417 ق /1997 م، 304 ص.
ضمن بررسى شخصيت حضرت محمّد صلى الله عليه وآله به اخلاق ايشان هم مى‏پردازد.
حسين، ممدوح محمد، رسول الانسانيه محمد صلى الله عليه وآله، زير نظر: محمد توفيق عويضه، القاهرة: المجلس الاعلى للشؤون الاسلامية، 1391 ق /1971 م، 131 ص.
بررسى اخلاق النبى، مثل حياء النبى و شجاعة النبى و صلة الارحام است.
حقى، احسان، رسول الاسلام محمد صلى الله عليه وآله: سيرته و رسالته، بيروت: مؤسسة الرسالة، 1412 ق / 1988 م، 95 ص.
بررسى اخلاق النبى و سيره‏ى آن حضرت است.
الحمامى، مصطفى ابوسيف، شجاعة رسول الله صلى الله عليه وآله و سيرته، القاهرة: مكتبة ومطبعة مصطفى البابى الحلبى، 1386 ق /1966 م، 44 ص.
بررسى اخلاق النبى، سيره و شجاعت حضرت است.
الحمد، محمد بن ابراهيم، سوء الخلق: مظاهره اسبابه علاجه، الرياض: دار ابن خزيمه، 1416 ق، 136 ص.
بررسى سوء الخلق و اخلاق النبى و حسن الخلق آن حضرت، مثل مداراى آن حضرت است.
الحوفى، احمد محمد، من اخلاق النبى، القاهرة: دار نهضة مصر، 1979 م، 423 ص.
اخلاق النبى و شمائل المصطفى را با بررسى اين موضوعات: امانت، ايثار، تواضع، حيا، رحم، زهد، سيره، شورى، صبر، صدق، عدل، عفت، عفو، كرم و وفا به انجام مى‏رساند.
الحيانى، عبدالله بن محمد بن جعفر، اخلاق النبى صلى الله عليه وآله وآدابه، تحقيق: عصام الدين سيد الصبابطى، القاهرة: الدار المصرية اللبنانية، 1413 ق‏1993/م.
چاپ ديگر
اخلاق النبى صلى الله عليه وآله وآدابه، تحقيق: احمد محمد مرسى، القاهرة: مكتبة النهضة المصرية، 1972 م، 288 ص.
اخلاق النبى صلى الله عليه وآله وآدابه، تحقيق: احمد محمد مرسى، زير نظر: محمد عبدالرحمن عثمان، القاهرة: الاهرام، 1401 ق /1981 م، 316 ص.
خامنه‏اى، سيدعلى، الدروس العظيمة من سيرة الائمة الاطهار، بيروت: مركز بقية الله الاعظم للدراسات والنشر، 1999 م.
الخزيم، محمد بن صالح بن سليمان، المرشد المبين فى ادب البنين: وصايا وحكم، الرياض: دار الوطن، 1420 ق /1999 م، 527 ص.
درباره‏ى تربيت از ديد فرهنگ اسلامى، آداب اسلام، اخلاق اسلامى و انحرافات اخلاقى بر اساس روايات نبوى است.
خطاب، محمود شيت، ومضات من نور المصطفى صلى الله عليه وآله، بيروت: دار الفكر، [ د . ت‏]، 77 ص.
علاوه بر گزارش حوادث صدر اسلام، به ويژه حوادث مربوط به جهادهاى رسول اكرم، به شمايل و اخلاق پيامبر اكرم نيز مى‏پردازد.
الخطيب، محمد عبدالله، حول الدعوة والدعاة، القاهرة: دار المنار الحديثة، 1413 ق/ 1993 م، 106 ص.
مسايلى مثل تربيت، دعوت، تبليغ، اخلاق، عبادت و معنويت را بر اساس فرامين رسول اكرم صلى الله عليه وآله بررسى مى‏كند.
الخفاجى، احمد بن محمد بن عمر، نسيم الرياض فى شرح شفاء القاضى عياض، القاهرة: المطبعة الازهرية المصرية، 1325 ق.
درباره‏ى شمائل المصطفى و اخلاق النبى است.
چاپ ديگر
نسيم الرياض فى شرح شفاء القاضى عياض، القاهرة: مطبعة عثمانية (موزع)، 1314 ق، 614 ص.
خوجه كمال الدين، المثل الاعلى فى الانبياء، ترجمه: امين محمود الشريف، مقدمه: اللورد هدلى، بيروت: دار الفكر المعاصر، 1409 ق /1989 م، 271 ص.
نويسنده پيامبران صلى الله عليه وآله را به عنوان الگو و اسوه‏ى بشريت مطرح مى‏كند و حوادث مهم در زندگى رسول اكرم صلى الله عليه وآله را توضيح مى‏دهد. به ويژه اخلاق آن حضرت را به تفصيل بررسى كرده است.
الخولى، محمد عبدالعزيز، الادب النبوى عظمة بالغة وحكم عالية وآداب سامية: متخيرة من حديث الرسول مشروحة شرحا واسعا يتصل بالحياة الحاضرة، بيروت: المكتبة العصرية، 1425ق، 238ص.
چاپ ديگر
الادب النبوى، بيروت: دارالفكر، 310 ص.
خيرالدين، عبدالعزيز، السيرة العطرة محمد خاتم الرسل صلى الله عليه وآله، القاهرة: دار الفكر العربى، 1388 ق /1969 م، 653+8 ص.
درباره‏ى سيره‏ى حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله است و ضمناً به اخلاق آن حضرت هم مى‏پردازد.
داود، عبدالبارى محمد، الحياء فى الاسلام، الاسكندرية: مكتبة الاشعاع الفنية، 2002 م، 153 ص.
غير از حيا به ديگر مسايل اخلاق اسلامى و اخلاق النبى هم مى‏پردازد.
ديدات، احمد حسين، محمد صلى الله عليه وآله المثال الاسمى، ترجمه: محمد مختار، القاهرة: المختار الاسلامى، 1412 ق /1992 م، 141 ص.
حضرت محمّد صلى الله عليه وآله را به عنوان اسوه و الگوى بشريت مطرح كرده است، به ويژه اخلاق آن حضرت را قابل پيروى و الگوگيرى مى‏داند.
الرافعى، مصطفى صادق، محمد الانسان والرسول، بهكوشش: محمد عبدالعزيز، القاهرة: مجلة الاذاعة والتلفزيون، 1387 ق /1967 م، 36 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى و سيره و شمائل النبى است.
الرشيد، عبدالله محمد، القيادة العسكرية فى عهد الرسول صلى الله عليه وآله، دمشق: دار القلم، 1410 ق / 1990 م، 773 ص.
تمامى كتاب درباره‏ى رهبرى و مديريت جنگى رسول اكرم صلى الله عليه وآله است. هم‏چنين اخلاق آن حضرت در جنگ‏ها و رفتارش با مخالفان را تحليل كرده است.
رضا، محمد رشيد، الوحى المحمدى... ، القاهرة: مطبعة المنار، 1352 ق، 335 ص.
درباره‏ى نبوة النبى، اخلاق اسلامى، حقوق الانسان و مناقب حضرت رسول صلى الله عليه وآله است.
الرقى، ابراهيم بن احمد بن محمد، احسن المحاسن، تحقيق: محمد علوى المالكى، مكة المكرمة: المكتبة السلفية، 1390 ق /1970 م، 474 ص.
درباره‏ى اولياى مسلمان ، فضايل الاولياء ، اخلاق نبوى ، تصوف ، زهد ، شمائل المصطفى ، تصوف و معنويت بر اساس روايت‏هاى نبوى است.
الرياشى، لبيب، نفسية الرسول العربى محمد بن عبدالله، بيروت: دار الكشاف، 1949 م، 189 ص.
درباره‏ى سيره، شمائل المصطفى، اخلاق النبى، شجاعة النبى و شخصية النبى بر اساس روايات حضرت رسول صلى الله عليه وآله است.
الزرقانى، محمد بن عبدالباقى بن يوسف، شرح الزرقانى على المواهب اللدنية، القاهرة: [ د . ن‏]، 1291 ق.
درباره‏ى سيره، اخلاق النبى، بلاغت النبى و شمائل المصطفى است.
زينو، محمد بن جميل، قطوف من الشمائل المحمدية والاخلاق النبوية والآداب الاسلامية، [د . م : د . ن، د . ت‏]، 128 ص.
درباره‏ى آداب اسلامى، اخلاق النبى، شمائل النبى، مولد النبى، اخلاق اسلامى، ادعيه النبى، سيره، عبادات و فضايل النبى است.
زينو، محمد بن جميل، مجموعة رسائل التوجيهات الاسلامية لاصلاح الفرد والمجتمع، جده: مكتبة العلم، ط 3، 417 ص.
علاوه بر طرح مسايلى مثل اصلاح اجتماعى، اصلاح دينى، توحيد، وعظ و ارشاد، احكام الغناء و نقد مستشرقين، به اخلاق پيامبر اكرم، احسان و ايثار آن حضرت و شمايل ايشان نيز مى‏پردازد.
سالم، عبدالله نجيب، مواقف انسانية فى السيرة النبوية، بيروت: دار ابن حزم، 1414 ق/ 1994 م، 254 ص.
درباره‏ى سيره‏ى رسول اكرم صلى الله عليه وآله، اخلاق النبى، حكمة النبى، عفو النبى، كرم النبى و معاملة النبى است.
سراج الدين، عبدالله، سيدنا محمد رسول الله صلى الله عليه وآله: شمائله الحميدة، خصاله المجيدة، حلب: جمعية التعليم الشرعى (موزع)، 1402 ق /1982 م، ط 3، 429 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، شمائل المصطفى، حقوق النبى و سيره‏ى رسول اكرم صلى الله عليه وآله است.
سلطان، ياسين، مع الرسول صلى الله عليه وآله، جده: المجموعة الاعلامية، 1410 ق /1990 م، 102 ص.
درباره‏ى سيره، اخلاق النبى، دعوت اسلامى و شمائل المصطفى است.
السمان، محمد عبدالله، الرحمة المهداة، القاهرة: دار الاعتصام، 1404 ق /1984 م، 93 ص.
درباره‏ى تربيت اسلامى، دعوت اسلامى، سيره، اخلاق النبى و مساوات در اسلام است.
الشامى، صالح احمد، من معين الشمائل، بيروت: المكتب الاسلامى، 1418 ق /1997 م، 535 ص.
درباره‏ى سيره، شمائل المصطفى، آداب اسلامى، اخلاق اسلامى، اخلاق النبى، اوصاف النبى و حقوق النبى است.
الشعراوى، محمد متولى، الرسول صلى الله عليه وآله بين المعجزة والواقع، به كوشش: زكريا القاضى، القاهرة: الروضة للنشر، 96 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، اوصاف النبى، عتاب النبى، تعدد الزوجات، رد شبهات مستشرقين و سيره‏ى حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله است.
شقره، محمد ابراهيم، السيرة النبوية العطرة فى الايات القرآنية المسطرة، الرياض: مكتبة المعارف، 1418 ق /1998 م، 480 ص.
درباره‏ى سيره‏ى حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله، اخلاق النبى، بشارة الرسول، شمائل المصطفى و عصمت النبى است.
شلبى، احمد، محمّد صلى الله عليه وآله فى المدينة، القاهرة: وزارة الاوقاف، 1415 ق /1995 م، 118 ص.
درباره‏ى سيره‏ى حضرت رسول صلى الله عليه وآله، اخلاق النبى و دعوت اسلامى است.
شلبى، محمود، محمد: سيد الناس، تونس: الدار التونسية للنشر، 1989 م، 164 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، سيره، شمائل المصطفى و تربيت اسلامى بر اساس روايات نبوى است.
الصاغرجى، اسعد محمد سعيد، سيدنا محمد رسول الله صلى الله عليه وآله الاسوة الحسنة، دمشق: دار الكلم الطيب، 1417 ق /1997 م.
درباره‏ى دعوت اسلامى، سيرت محمّدصلى الله عليه وآله ، اخلاق النبى و شمائل المصطفى است.
طاحون، احمد بن محمد، الكوكب المنير فى ادب النفس وتهذيب الضمير، القاهرة: مكتبة التراث الاسلامى، 1413 ق /1992 م، 415 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، ارزش‏هاى اسلامى، محاسبة النفس، مكارم الاخلاق، تربيت، حفظ اللسان و صبر است.
طاحون، رتيبه ابراهيم خطاب، قبسات من اخلاق النبى صلى الله عليه وآله، القاهرة: السلام للطباعة والنشر، 1414 ق /1993 م، 235 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، تواضع، حلم، حيا، اخلاق، تربيت و وفا است.
الطبرى، احمد بن عبدالله بن محمد، خلاصة سير سيد البشر صلى الله عليه وآله، تحقيق: طلال جميل رفاعى، مكة المكرمة: مكتبة نزار مصطفى الباز، 1418 ق‏1997/م، 206 ص.
درباره‏ى سيره، اخلاق النبى، فضايل و اوصاف النبى و شمائل المصطفى است.
الطرشه، عدنان، ماذا يحبّ النبى محمّد صلى الله عليه وآله وماذا يكره، الرياض: مكتبة العبيكان، 1423 ق / 2002 م، 625 ص.
درباره‏ى شمائل الرسول، سيره‏ى نبوى، اخلاق النبى، عبادات و آداب اسلامى است.
طعيمه، صابر، الادب النبوى فى ضوء العلم الحديث: دراسة فى علم السلوك الاسلامى، بيروت: دار الجيل، 1407 ق /1987 م، 208 ص.
درباره‏ى آداب، صفات النبى، اخلاق اسلامى و سيره‏ى آن حضرت بر اساس احاديث نبوى است.
طلفاح، خيرالله، محمد المثل الاعلى للانسان الكامل قائمة الامة و هاديها، بغداد: مكتبة الوطنية، 1982 م، 256 ص.
درباره‏ى حضرت رسول به عنوان انسان كامل است و اين‏كه مسلمانان بايد ايشان را الگو قرار دهند.
الطهطاوى، احمد مصطفى قاسم، صفة ضحك وبكاء النبى صلى الله عليه وآله ومزاحه مع اصحابه، به كوشش: احمد عبدالتواب عوض، القاهرة: دار الفضيلة، 1995 م، 126 ص.
درباره‏ى سيره، اخلاق النبى، بكاء النبى، ضحك النبى و مزاح النبى است.
الطهطاوى، رفاعه رافع، نهاية الايجاز فى سيرة ساكن الحجاز صلى الله عليه وآله، تحقيق: عبدالرحمن حسن محمود، فاروق حامد بدر، القاهرة: مكتبة الآداب، 1982 م، 158 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، سيره، غزوات النبى، هجرت و شمائل المصطفى است.
الطويل، السيد رزق، لكى تستعيد امتنا ذاكرتها، القاهرة: المؤسسة العربية الحديثة، 1988 م، 351 ص.
نويسنده ، مسايل جديد جهان اسلام ، مثل علمانيت و حقوق زن را بررسى و يكى از بحران‏هاى جهان اسلام را ضعف‏هاى اخلاقى مسلمانان دانسته و از اين‏رو الگوگيرى و اقتدا به اخلاق نبوى را مطرح كرده است.
العباد، عبدالمحسن بنحمد، من اخلاق الرسول الكريم صلى الله عليه وآله، المدينة المنورة: الجامعة الاسلامية، 1411 ق، ط5، 48 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، سيره، اخلاق اسلامى و شمائل المصطفى است.
العبد، عبداللطيف محمد، موقف الرسول صلى الله عليه وآله من اهل العقائد الاخرى، القاهرة: مطابع مدكور، 1396 ق /1976 م، 222 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، توحيد، دعوت اسلامى، سيره‏ى آن حضرت، به ويژه نسبت به دشمنانش است.
عبدالسلام، عبدالرحمن ابوعامر، النظام الخلقى فى الاسلام، حائل: دار الاندلس للنشر، 1424 ق / 2003 م، 247 ص.
درباره‏ى اخلاق اسلامى، تربيت، علم الاخلاق، الخير والشر، سعادت، عقل، فطرت، الزام خلقى، مصادر الالزام الخلقى، ايمان، رقابة الضمير، اخلاق النبى، اخلاص الصحابه و قدوة حسنه است.
عبدالعال، سيد محمد حسين، مواقف من حياة الرسول واصحابه، قاهرة: مركز الاهرام للترجمة والنشر، 2001 م.
عبدالفتاح، اسماعيل، الانوار البهية فى الوصايا الاسلامية، القاهرة: الدار المصرية اللبنانية، 1998 م، 190 ص.
درباره‏ى وصايا، الوصية فى الاسلام، وصايا النبى، وصايا الصحابه، وصايا الصالحين، تقوى الله و اخلاق اسلامى است.
عبدالقادر، حامد، الاسلام: ظهوره وانتشاره فى العالم، القاهرة: دار نهضة مصر، ط 3 ، 287 ص.
درباره‏ى بعثة النبى، اخلاق النبى و سيره است. به ويژه اخلاق نبوى و نقش آن را در انتشار اسلام در جهان بررسى كرده است.
عبدالله، محمد حسن، رحمة الله للعالمين صلى الله عليه وآله، القاهرة: مكتبة الآداب، 1990 م، 175 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، دعوت اسلامى، سيره، شورى‏، اخلاق اسلامى، افشاء السلام، تربيت اسلامى، زوجات النبى و مجتمع اسلامى است.
عبدالمهدى بن عبدالقادر بن عبدالهادى، السيرة النبوية فى ضوء القرآن والسنة، القاهرة: المؤسسة العربية الحديثة، 1988 م، 240 ص.
به موضوعاتى مانند سيره‏ى نبوى و اخلاق النبى پرداخته و اخلاق نبوى را از ديدگاه قرآن و احاديث بررسى كرده است.
عبود، شلتاغ، فى السيرة والادب النبوى الشريف، بيروت: دار الهادى، 2004 م.
عتر، حسن ضياءالدين، نبوة محمد صلى الله عليه وآله فى القرآن، بيروت: دار البشائر الاسلامية، 1410 ق / 1990 م، 375 ص.
بررسى الايمان بالرسل، اخلاق النبى، فضايل و اوصاف النبى، رد شبهات و عصمة النبى است.
عزام، عبدالرحمن بك، بطل الابطال، مصر: مطبعة مصطفى الحلبى، 1357 ق، 119 ص.
چاپ ديگر
بطل الابطال، الرياض: وزارة المعارف، 1389 ق /1969 م، 116 ص.
درباره‏ى صفات النبى، سيره، اخلاق النبى، شمائل المصطفى، عبقريه الرسول و دعوت آن حضرت است.
عزام، عبدالعزيز محمد، محمد الرسول الاعظم صلى الله عليه وآله، زير نظر: محمد توفيق عويضه، القاهرة: المجلس الاعلى للشؤون الاسلامية، 1394 ق/ 1974 م، 119 ص.
درباره‏ى حضرت محمّد صلى الله عليه وآله و بررسى اخلاق ايشان، اخلاق النبى، تربيت و سيره‏ى آن حضرت است.
عطار، مصطفى حسين، مواقف من السيرة النبوية، بيروت: دار العلم للملايين، 1402 ق / 1981 م، ط 2، 310ص.
درباره‏ى آداب اسلامى، اخلاق النبى، شفاعت، شمائل المصطفى، آداب النكاح، سيره‏ى آن حضرت و فضايل نبى اكرم صلى الله عليه وآله است.
العفيفى، طه عبدالله، من صفات الرسول صلى الله عليه وآله الخلقية والخلقية، القاهرة: الدار المصرية اللبنانية، 1415 ق/ 1995 م، 447 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، اوصاف النبى، زوجات النبى، سيره، شمائل المصطفى، آداب اسلامى و اخلاق اسلامى است.
العقاد، عباس محمود، حقائق الاسلام و اباطيل خصومه، بيروت: المكتبة العصرية، [ د . ت‏] ، 303 ص.
درباره‏ى خصائص الاسلام و رد شبهات، عبادات و معاملات النبى، حقوق الانسان و اخلاق اسلامى است.
العقاد، عباس محمود، عبقرية محمد، صيدا: المكتبة العصرية، [ د . ت‏] ، 159 ص.
درباره‏ى محمّد صلى الله عليه وآله، سيره‏ى آن حضرت، شمائل المصطفى، اخلاق النبى و فضايل آن حضرت است.
علوى ، محمّد فال بن عبدالله بن محمّد فال ، نيل السول من شمائل الرسول ، [ بيروت‏] : 2001 م.
على، خليل ابراهيم، عظمة الرسول صلى الله عليه وآله، القاهرة: [ د . ن‏] ، 1981 م، 140 ص.
درباره‏ى سيره و عظمة الرسول صلى الله عليه وآله، اخلاق النبى، اوصاف الرسول و زوجات الرسول است.
عمر هاشم، احمد، الاخلاق فى ضوء القرآن والسنة، القاهرة: دار الصفوة، 1415 ق / 1994 م، 113 ص.
درباره‏ى اخلاق اسلامى، آداب اسلامى، اخلاق النبى، الاخلاص، التواضع، الرحمه، حب الوطن، حقوق الجار و سماحت آن حضرت است.
العنانى، حسن صالح، التهيئة والاعداد لسيّدنا محمد صلى الله عليه وآله واصحابه، القاهرة: المعهد الدولى للبنوك والاقتصاد الاسلامى، 1403 ق / 1983 م، 220 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، سيره‏ى آن حضرت و عصمة النبى است.
العوده، سليمان بنحمد، قضايا و مباحث فى السيرة النبوية، الرياض: دار المسلم، 1416 ق / 1996 م، 180 ص.
درباره‏ى سيره، اخلاق اسلامى، اخلاق النبى، تربيت، خصائص النبى و شمائل المصطفى است.
عوض الله، احمد الصباحى، اخلاق الانبياء عليهم الصلاه والسلام، القاهرة: [ د . ن‏]، 1972 م، 203 ص.
چاپ ديگر
اخلاق الانبياء، محمد الفحاح، القاهرة: مكتبة مدبولى، 1403 ق / 1983 م، 453 ص.
درباره‏ى اخلاق الانبياء، فضائل الانبياء، اخلاق النبى و شمائل المصطفى است.
عويس، عبدالحليم، شخصية الرسول صلى الله عليه وآله فى ضوء المقاييس الانسانية، الرياض: جامعة الامام محمد بن سعود الاسلامية، 1413 ق /1992 م، 80 ص.
درباره‏ى اخلاق اسلامى، شخصية الرسول، شمائل النبى، فضايل الرسول، سيره‏ى نبوى و شخصيات انسانيه است.
عيسى، عبده غالب احمد، اخلاق النبى عليه الصلاة والسلام، بيروت: دار الجيل، 1410 ق / 1990 م، 56 ص.
بررسى اخلاق النبى، تواضع النبى، حلم النبى، معاملة النبى، حياء النبى، رحمة النبى، سيره و وفاء النبى است.
عيسى، كمال محمد، كلمات فى الاخلاق الاسلامية، جده: دار المجتمع، 1409 ق / 1988 م، 155 ص.
درباره‏ى اخلاق اسلامى، اخلاق النبى، تواضع، آداب اسلامى، الزام خلقى، النية والعمل ، ثواب و عقاب ، خير و شر ، سلوك اخلاقى ، صبر ، عدل ، فطرت ، قيم اخلاقيه، مواد ترغيبيه، مواد ترهيبيه، وعظ وارشاد و وفاى به عهد است.
الغزالى، ابى حامد محمد، اخلاق النبوة و آداب المعيشة، دمشق: دارالبشائر، 1999 م، 105 ص.
چاپ ديگر
اخلاق النبوة وآداب المعيشة، تحقيق: قاسم النورى، دمشق: دار البشائر، 1419 ق / 1999 م، 105 ص.
درباره‏ى آداب اسلامى، اخلاق النبى، سيره، آداب الطعام، آداب اللباس، شمائل المصطفى و معجزات النبى است.
الغزالى، محمد بن محمد بن محمد، المحبة والشوق والانس والرضا، تحقيق: زهير شفيق الكبى، بيروت: دار الفكر العربى، 1991 م، 104 ص.
درباره‏ى تصوف، محبة الله، محبة النبى، اخلاق اسلامى، كتاب احياء علوم الدين و مقامات التصوف است.
الغزالى، محمد بن محمد بن محمد، المرشد المبين الى موعظة المؤمنين من احياء علوم الدين، مقدمه: محمود نصار الحلبى، مصر: مكتبة و مطبعة مصطفى البابى الحلبى واولاده، 1389 ق / 1969 م، ط 3، 303 ص.
درباره‏ى توحيد، عبادات، عقايد، وعظ وارشاد، آداب اسلامى، آداب الاكل والشرب، آداب التلاوة، آداب الصحبة، آداب المعاشرة، احوال القبر، اخلاق اسلامى، اخلاق النبى، ادعيه و اوراد، اسلام، ايمان، تصوف، تلاوة القرآن، حج، حسنات و سيئات، رذايل، زهد و فضايل است.
فتح الباب، حسن، القيام الخلقية والانسانية ، [ 1971 م‏] .
فتلاوى، سهيل حسين، ادب المجالس فى الاسلام فى عهد النبى محمد: دراسة مقارنة فى ضوء اللقاءات والمؤتمرات الدبلوماسية المعاصرة، امان: دار الضياء، 2001 م.
الفريح، مازن بن عبدالكريم، كيف نكسب الناس، الرياض: مؤسسة آسام للنشر، 1413 ق / 1992 م، 39 ص.
درباره‏ى اخلاق اسلامى، دعوت اسلامى، سلوك، علاقات اجتماعيه، اخلاق الداعية، اخلاق النبى، وعظ وارشاد است.
فريد، احمد، مواقف ايمانية، الرياض: دار طيبه، 1419 ق /1998 م، 526 ص.
درباره‏ى آداب اسلامى، ايمان، وعظ و ارشاد، اخلاق اسلامى، اسلام، العفه، الولاء والبراء، توبه، جهاد، صبر، صحابه، صدقه التطوع و محبة النبى است.
الفريوائى، عبدالرحمن بن عبدالجبار، ضحك النبى و تبسمه و مزاحه، رياض: دار الكتاب والسنة، 1425 ق.
فيض كاشانى، اخلاق النبوة والامامة، بيروت: دار المحجة البيضاء، 1426 ق /2005 م، 312 ص.
بخشى از كتاب المحجة البيضاء است كه خود آن تهذيب و بازنويسى كتاب احياء علوم الدين ابوحامد غزالى است.
فيض بر اساس روايات شيعى به آداب رسول اكرم صلى الله عليه وآله و اخلاق آن حضرت مى‏پردازد. كتاب در سه بخش تنظيم شده است:
بخش اوّل با عنوان اخلاق النبى و كراماته داراى اين مباحث است : تأديب پيامبر اكرم توسط خداوند، اخلاق رسول اكرم صلى الله عليه وآله، سخن و لبخند آن حضرت، آداب حضرت در لباس و طعام ، خوددارى حضرت از انجام دادن مكروهات ، سخاوت حضرت، شجاعت و تواضع، صورت و چهره و بدن حضرت، خُلق و اخلاقيات. بخش دوم درباره‏ى اخلاق ائمه است و بخش سوم با عنوان اخلاق الشيعة به صفات مؤمنان و ويژگى‏هاى شيعيان مى‏پردازد.
قابل، سعيد محمّد، القدوة: منهاج و نماذج، قاهرة: دار التوزيع والنشر الاسلامية، 2002 م.
حضرت محمّدصلى الله عليه وآله را به عنوان الگوى رفتارى براى مسلمانان مطرح كرده است.
قرشى، باقر شريف (متولد 1926 م)، اخلاق النبى صلى الله عليه وآله و اهل بيته عليه السلام، قم: مهر اميرالمؤمنين عليه السلام، 1425 ق، 336 ص.
قرشى، خالد بن عبدالله، تربية النبى لاصحابه فى ضوء الكتاب والسنة، مكه: دار التربية والتراث، 2001 م.
القزوينى، حسن مرتضى، الرسول الاكرم مدرسة الاخلاق، بيروت: دار البيان العربى، 1991 م، 304 ص.
درباره‏ى رفتارهاى اخلاقى و خلق و خوى رسول اكرم صلى الله عليه وآله است.
القسطلانى، احمد بن محمد، خصوصيات الرسول، قاهرة: 1995 م، 267 ص.
ويژگى‏هاى اخلاقى حضرت رسول صلى الله عليه وآله را بررسى كرده است.
القسطلانى، المحمدية للامام، الزهور الندية فى خصائص واخلاق خير البرية: تهذيب المقصد الثالث من كتاب المواهب اللدنية بالمنح، تحقيق: احمد بن محمد طاحون، القاهرة: مكتبة التراث الاسلامى، 1415 ق /1995 م، 227 ص.
درباره‏ى اخلاق اسلامى، اخلاق النبى، اوصاف النبى، شمائل المصطفى، آداب اسلامى، آداب الطعام، بلاغه النبى، سيره و لباس النبى است.
قميحه، جابر، مدخل الى القيم الاسلامية، القاهرة: دار الكتاب المصرى، 1404 ق / 1984 م، 169 ص.
درباره‏ى اخلاق اسلامى، اخلاق النبى، اسلام و تربيت اسلامى است.
كحيل، عبدالوهاب، الجوانب الاعلامية فى حياة الرسول صلى الله عليه وآله، القاهرة: دار الهداية، 1987 م، 304 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، اعلام اسلامى، سيره، عصر مكى، اعلام، انبياء و رسل، حياة النبى و وسائل الاعلام است.
كشك، عبدالحميد، صاحب الرسالة العصماء محمد صلى الله عليه وآله وصور من اخلاقه، القاهرة: المكتب المصرى الحديث، 1981 م، 110 ص.
درباره‏ى اخلاق اسلامى، اخلاق النبى، برّ الوالدين، صلة الرحم، اسلام، بخل، حسنات و سيئات، سيره، قذف، كبر، وعظ و ارشاد است.
كلاس، صلاح‏الدين خليل، الوصايا التى أوتيها رسول الله: سبعاً من المثانى فى القرآن العظيم، دمشق: دار القادرى، 2004 م.
الكيلانى، مؤيد، كيف انتشر الاسلام، الرياض: منشورات الفاخريه، 285 ص.
به دليل اين‏كه علت مهم انتشار اسلام را اخلاق نبوى دانسته، به بررسى ابعاد اين مسأله پرداخته است.
المالكى، محمد علوى، محمّد صلى الله عليه وآله الانسان الكامل، دبى: المؤلف، 1411 ق / 1990 م، ط 4، 341 ص.
درباره‏ى سيره، شمائل المصطفى، اخلاق النبى، اوصاف النبى، تربيت اسلامى، عتاب النبى و عصمة النبى است.
المباركفورى، صفى الرحمن، الرحيق المختوم: بحث فى السيرة النبوية على صاحبها افضل الصلاة والسلام، كراتشى: دار الكتاب والسنة، 1416 ق، 672 ص.
درباره‏ى اخلاق نبوى و برخى مسايل اعتقادى مربوط به حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله است.
المباركفورى، صفى الرحمن، روضة الانوار فى سيرة النبى المختار صلى الله عليه وآله، الرياض: مكتبة دار السلام، 1414 ق، 235 ص.
درباره‏ى سيرة النبى، اخلاق النبى و اوصاف النبى است.
محمد بن على بن حسن و صديق حسن خان، تخريج الوصايا من خبايا الزوايا، القاهرة: المطبعة المنيرية ببولاق، 1302 ق، 53 ص.
درباره‏ى وصايا، وعظ وارشاد، وصايا القرآن، وصايا النبى، اخلاق اسلامى و تصوف است.
محمود بن الشريف، الرسول فى القرآن، مشرف: شكرى محمد عياد، بيروت: دار ومكتبة الهلال، 1401 ق /1981 م، ط 3، 134 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، القرآن والنبى، بدء الوحى، نزول الوحى،، حقوق النبى و سيره است.
محمود، على عبدالحليم، عالمية الدعوة الاسلامية، المنصورة: دار الوفاء، 1412 ق / 1992 م، 622 ص.
درباره‏ى دعوت اسلامى، عالمية الاسلام، اخلاق اسلامى، الاسلام والسياسة، حقوق الانسان، سيره و شمولية الاسلام است. بيشتر به اخلاق سياسى و تأثير اخلاق نبوى بر مسلمانان جهان پرداخته است.
المسند، عبدالعزيز بن عبدالرحمن، النهج المحمدى، جده: دار العمير، 1407ق، ط 2، 353ص.
درباره‏ى ثقافة اسلاميه، سيره، اخلاق النبى، جهاد و دعوت اسلامى است.
المسير، محمد سيداحمد، الرسول صلى الله عليه وآله وقضايا المجتمع، القاهرة: المؤسسة العربية الحديثة، 1988 م، 176 ص.
درباره‏ى اخلاق النبى، فلسفة السيره، قضايا اجتماعية، مواقف النبى، ادب الدعوة، الرسول والاطفال، الرسول والشباب، الرسول والمرأه، دعوة اسلامية، سيره، شخصية الداعية، شورى و عدالة اجتماعية است.
ملا على القارى، على بن سلطان محمد الهروى، جمع الوسائل فى شرح الشمائل، بيروت: دار المعرفة، [ د . ت‏] ، ط 2.
چاپ ديگر
جمع الوسائل فى شرح الشمائل، [ د . م‏] : مطبعة شيخ يحيى، 1290 ق، 608 ص.
درباره‏ى آداب نبويه ، اخلاق النبى ، شمائل المصطفى ، صفات النبى ، ادعيه واذكار ، رؤية النبى ، سيره ، صفات النبى ، صفة صلاة النبى ، صفة عبادة النبى ، صفة كلام النبى ، صفة مشى النبى و صفة نوم النبى است.
ملا على القارى، على بن سلطان محمد، شرح الشفا للقاضى عياض، بيروت: دار الكتب العلمية، [ د . ت‏] ، 2 مج.
درباره‏ى اخلاق النبى، شمائل المصطفى، فضايل النبى، معجزات النبى، اعجاز القرآن، سيره و معجزات نبويه است.
الملا، خليل ابراهيم، مائة خصلة من خصال الرسول، قاهرة: مكتبة الزهراء، 1986 م، 127 ص.
درباره‏ى مناقب و خصلت‏هاى اخلاقى حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله است.
ملا خاطر، خليل ابراهيم، شمائل الرسول الامين صلى الله عليه وآله، جدة : دار القبلة للثقافة الاسلامية، 1416 ق /1995 م، 80 ص.
درباره‏ى شمائل المصطفى و سيره و اوصاف النبى و اخلاق النبى است‏
ملك، بدر محمد، الزهر الندى فى وصف جمال النبى صلى الله عليه وآله، الكويت: مكتبة الصحوة الاسلامية، 1412 ق /1992 م، 120 ص.
درباره‏ى جمال النبى، سيره، نبوت محمد، وصف النبى، احاديث صفات الرسول، اخلاق نبوية، حلية النبى، شعر اسلامى، شمائل المصطفى و صفات الرسول است.
المنصورفورى، محمد سليمان سلمان بن احمد، رحمة للعالمين، ترجمه: سمير عبدالحميد ابراهيم، الرياض: دار السلام، 1418 ق، 1011 ص.
درباره‏ى سيره، اخلاق النبى، اسلام، اعجاز القرآن، انتشار الاسلام، خصائص النبى، دعوة اسلامية، رسائل النبى، زوجات النبى، عصر جاهلى و فضائل النبى است.
الميدانى، عبدالرحمن حسن حبنكه، الوجيزه فى الاخلاق الاسلامية واسسها، مكة المكرمة: المكتبة المكية، 1418 ق /1997 م، 509 ص.
درباره‏ى اخلاق اسلامى، اخلاق النبى، امانت، ايثار، تواضع، حبّ الحق، حسد، خيانت، رحمت، شجاعت، شهادة الزور، صبر، صدق، عفت و علوّ الهمّة است.
النبهانى، يوسف بن اسماعيل حلب و فاخورى، محمد، الفضائل المحمدية التى فضل الله بها على جميع البريه، دار القلم، 239 ص.
الندوى، عبدالله عباس، تعاليم محمّد بن عبدالله صلى الله عليه وآله، [ بى‏جا] ، دار العلوم سبيل السلام، 2000 م، 256 ص.
نعمانى ، احمد بن ناصر ، طموحات السلف الواجبة على الخلف، جده: احمد بن ناصر نعمانى ، 2000 م.
نوح، مختار، يوميات صحابى فى محنة: دراسة تحليلية لحديث و حديثة الصحابى الجليل كعب ابن مالك، [ قاهره‏] : توزيع مركز المستقبل للدراسات، [ 2001 م‏] .
نور حسن، حسن، التاديب مع الرسول فى ضوء الكتاب و السنة، دار المجتمع، 1991 م، 395 ص.
برنامه‏هاى حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله براى تربيت مردم تشريح شده است.
الهروى، على بن سلطان محمد، و ملا على القارى، جمع الوسائل فى شرح الشمائل، القاهرة: المطبعة الادبية، 1317 ق.
درباره‏ى سيره، شمائل المصطفى، آداب اسلامى، اخلاق اسلامى، اخلاق النبى و اوصاف النبى است.
الهلالى، سليم بن عيد، منهج الانبياء فى تزكيه النفوس، الخبر: دار ابن عفان، 1417 ق / 1997 م، ط 2، 155 ص.
درباره‏ى تربيت اسلامى، تزكية النفس، اخلاق اسلامى، اخلاق النبى، العبادات و تزكية النفس، تصوّف و تقوا است.
الوادعيه، ام عبدالله، الصحيح المسند من الشمائل المحمديه، تحقيق: مقبل بن هادى الوادعى، القاهرة: دار الحرمين، 1416 ق /1995 م.
درباره‏ى شمائل المصطفى، اخلاق اسلامى، اخلاق النبى و سيره است.
الوجيه، محمد بن قاسم، المنهاج السوى شرح منظومة الهدى النبوى، تحقيق: محمد بن احمد الجرافى، صنعاء: دار الحكمة اليمانية، 1408 ق / 1988 م، 456 ص.
درباره‏ى سيره، آداب اسلامى، اخلاق النبى و شمائل المصطفى است.
الوليدى، عبده عباس، جامع الآداب الاسلامية، جدة: مكتبة الصحابه، 1414 ق /1993 م، 365 ص.
درباره‏ى آداب اجتماعى، آداب اسلامى، اخلاق اسلامى و اخلاق النبى است.
يوسف، حسن محمد، سيد الدعاة صلى الله عليه وآله، القاهرة: دار الانسان، 1399 ق /1979 م، 255 ص.
چاپ ديگر
سيد الدعاة محمد صلى الله عليه وآله، القاهرة: مكتبة ابن سينا، 1992، 175 ص.
درباره‏ى دعوت اسلامى ، سيره ، مولد النبى ، اخلاق النبى ، ادب الدعوة ، اساليب الدعوة ، دعوة النبى ، زهد النبى ، شجاعة النبى ، شمائل النبى و عبادة النبى است.
اليوسف، عبدالله احمد، اخلاقيات الرسول الاعظم: دراسة تحليلية للسيرة الاخلاقية للرسول الاعظم، بيروت: دار القارى، 2005 م، 124 ص.

فصل سوم: مقالات فارسى‏

«آداب معاشرت پيامبر»، ماهنامه‏ى موعود، ش 66 (مرداد 1385)، ص 67 .
«اخلاق نبوى»، پيام انقلاب، پ 224، صص 4 - 5.
اسماعيلى، معصومه، «منادى اخلاق»، ماهنامه‏ى نامه جامعه، ش 24 (شهريور 1385)، ص 37.
امين‏زاده، محمدرضا (تولد 1332)، «شخصيت عرفانى و اخلاقى پيامبر صلى الله عليه وآله»، نور علم، ش 22 الى ش 37 (مرداد 1366 - آبان 1369)، صص 76 - 81 .
توضيحات: اين مقاله نه قسمت است.
بانكى پورفرد، اميرحسين، «كرامت زن در انديشه‏هاى قرآنى پيامبر اعظم صلى الله عليه وآله»، فصلنامه‏ى قرآنى كوثر، ش 20 (بهار 1385)، ص 44 .
«پيامبر اعظم صلى الله عليه وآله اين گونه بوده‏اند، ما چگونه‏ايم؟»، ماهنامه‏ى پاسدار اسلام، ش 296 (مرداد 1385)، ص 39 .
«پيامبر گرامى اسلام بهترين الگوى اخلاقى و رفتارى براى بشريت است»، هفته‏نامه‏ى گلبانگ مسجد، ش 44 (يكشنبه 17 خرداد 1383)، ص 1 .
جوادى آملى، عبدالله، «سيره‏ى پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله و چگونگى دعوت به حق»، ماهنامه‏ى پاسدار اسلام، ش 296 (مرداد 1385)، ص 6 .
جوان‏مهر، حسين، «حضرت محمد صلى الله عليه وآله، برترين اسوه‏ى قرآنى»، گلستان قرآن، ش 158 (ارديبهشت 1381)، صص 5 - 7 .
حبيبيان، زهرا، «فرهنگ اسوه»، فرهنگ كوثر، ش 33 (آذر 1378)، صص 43 - 44 .
توضيحات: قسمت اول.
حجتى كرمانى، محمد جواد (تولد: 1311)، «سيره‏ى تربيتى رسول اكرم صلى الله عليه وآله»، مسجد، ش 1 (فروردين 1371)، صص 24 - 27 و 59 .
توضيحات: قسمت اول.
حسينى‏نيا، اقبال، «برگى از سيره‏ى اخلاقى پيامبر اعظم صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى گنجينه‏ى طوبى، شماره‏هاى 8 - 9 (مرداد - شهريور 1385).
حسينى، غلامحسين، «پيامبر مدارا و قاطعيت»، كتاب نقد، شماره‏هاى 14 - 15 (تير 1379)، صص 322 - 339.
حسينيان مقدم، حسين، «اخلاق نبوى صلى الله عليه وآله در آثار حديثى و پژوهشى ، درآمدى بر اخلاق‏نگارى در سيره نبوى» ، كتاب ماه تاريخ و جغرافيا ، شماره‏هاى 61 - 62 (آذر 1381) ، صص 196 - 205 .
حقيقت‏خواه، محمد، «خُلق عظيم پيامبر»، ماهنامه‏ى گنجينه‏ى طوبى، ش 5 (ارديبهشت 1385) ، ص 11 .
حكيمى، امير مهدى (تولد: 1354)، «فرازهايى از اخلاق اجتماعى و فردى پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله»، گلستان قرآن، ش صفر، صص 63 - 66 .
خاتمى، احمد، «سيرى در رفتار مردمى پيامبر صلى الله عليه وآله در قرآن»، ماهنامه‏ى پاسدار اسلام، ش 296 (مرداد 1385)، ص 12 .
خركوشى، عبد الملك بن محمد (وفات: 407)، «فضايل رسول الله در قرآن»، ماهنامه‏ى گنجينه، ش 33 (آذر 1382)، صص 88 - 92 .
خواندمير، «در فضيلت پيامبر صلى الله عليه وآله و اهل بيت عليه السلام»، ماهنامه‏ى گنجينه، ش 41 (مرداد 1383)، ص 107.
«ديدگاه دانشمندان جهان درباره‏ى شخصيت پيامبر اعظم صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى نامه جامعه، ش 23 (مرداد 1385)، ص 6 .
راشد، حسينعلى، 1359 - 1284، «عادات و اخلاق و جزئيات زندگى پيغمبر اسلام»، ياد، شماره‏هاى 63 - 66 (مهر 1380)، صص 103 - 106.
رصافى، محمد (تولد: 9/7/1350)، «شخصيت و سيره‏ى پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله در آيينه‏ى قرآن»، گلستان قرآن، ش 147 و ش 150 (بهمن 1380).
«رويكرد: جامعه‏ى نبوى؛ آنچه كه هست و آنچه كه بايد»، ماهنامه‏ى مسجد، ش 101 (ارديبهشت 1385)، ص 58 .
به نظر نويسنده، شناخت، تحليل و عملى كردن گفتار و رفتار آن بزرگ‏مرد رحمت در سطوح مختلف جامعه بايد عملى گردد. يكى از مهم‏ترين برنامه‏هاى حضرت محمد ترويج اخلاق بود.
سادات جوهرى، شكيبا، «ويژگى هاى رسول اكرم صلى الله عليه وآله از ديدگاه قرآن»، ماهنامه‏ى گنجينه طوبى، ش 9 (شهريور 1385)، ص 17.
ستوده، غلامرضا، «جلوه‏هاى صفات پيامبر در ادب فارسى»، دانشكده ادبيات دانشگاه تهران، شماره‏هاى 105 - 107 (فروردين 1367)، صص 214 - 230 .
سجادى، محمدهادى، «توصيه‏هاى اخلاقى پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله به جوانان»، ماهنامه‏ى گنجينه طوبى، ش 8 (مرداد 1385)، ص 153.
سراج طوسى، ابونصر، «در اخلاق و افعال و احوال پيامبر صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى گنجينه، ش 58 (فروردين و ارديبهشت 1385)، ص 65 .
سلطان‏زاده، عباسعلى، «اسوه‏ى حسنه يا الگوى شايسته»، پاسدار اسلام، ش 224 (مرداد 1379)، صص 36 - 38.
سودانى، ناصر، «ابعاد شخصيتى حضرت ختمى مرتبت صلى الله عليه وآله»، گلستان قرآن، ش صفر، ص 67 .
سيدى، حسين، «رفتارشناسى پيامبر(2)»، ماهنامه‏ى شميم ياس، ش 27 (خرداد 1384)، ص 46.
«سيره اخلاقى رسول اكرم صلى الله عليه وآله»، گلستان قرآن، ش صفر، صص 70 - 72.
«شاخص: ويژگى‏هاى پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى مسجد، ش 101 (ارديبهشت 1385)، ص 98.
شاملى، عباسعلى، «با پيامبر در ساحت عشق و محبت»، ترجمه: حسين‏خانى، هادى، معرفت، ش 64، صص 31 - 37.
شريعتى سبزوارى، محمدباقر، «ويژگى‏هاى فردى و اجتماعى پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله»، فصلنامه‏ى معارف اسلامى، ش 62 (آذر، دى، بهمن و اسفند 1384)، ص 28.
شيعى سبزوارى، ابوسعيد، «در فضيلت پيغمبر صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى گنجينه، ش 58 (فروردين و ارديبهشت 1385)، ص 65.
شيعى سبزوارى، حسن بن حسين، «در فضيلت حضرت رسول صلى الله عليه وآله»، گنجينه، پياپى‏19 (مهر 1381)، صص 88 - 96.
«شيوه‏هاى تربيتى پيامبر اعظم صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى پيشگامان، شماره‏هاى 18 - 19 (تير 1385 - مرداد 1385).
طباطبايى، سيد محمد حسين (1281 - 1360)، «نگاهى به شخصيت معنوى و روحى پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله»، پاسدار اسلام، ش‏47 (آبان 1364)، صص 22 - 25 .
علوى، زينب، «پيامبر و مهرورزى»، ماهنامه‏ى اميد انقلاب، ش 366 (ارديبهشت 1385)، ص 28.
«فرازى از خلق محمدى»، اعتصام، ش 48، ص 8 - 9 .
فيروزمهر، محمدمهدى، «نمونه‏هايى از غم‏ها و شادى‏هاى پيامبر صلى الله عليه وآله»، فصلنامه‏ى ميقات حج، ش 52 (تابستان 1384)، ص 53 .
كريمى قهى، منصوره، «آموزه‏هاى تربيتى پيامبر اسلام»، ماهنامه‏ى پيوند، ش 317 (اسفند 1384)، ص 6 .
«مركز فرهنگ و معارف قرآن، ابعاد معنوى شخصيت پيامبر اعظم صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى پاسدار اسلام، ش 296 (مرداد 1385)، ص 35.
مطهرى، مرتضى، «اعجاب در سيره‏ى پيامبر صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى نامه‏ى جامعه، ش 22 (تير 1385)، ص 10.
مهدوى كنى، محمدرضا (تولد: 1310)، «اسوه‏ى حسنه از ديدگاه قرآن كريم»، پيام صادق، ش‏39 (بهمن 1380)، صص 3 - 7 .
مهدوى يگانه، مرتضى، «نگاهى به سيره‏ى علمى پيامبر اعظم صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى آشناى خانواده، ش 129 (تير 1385)، ص 4 .
مهدى‏پور، محمود، «پيامبر و منشور بزرگ حقوقى و تربيتى»، ماهنامه‏ى نامه‏ى جامعه، ش 23 (مرداد 1385)، ص 9 .
مهرى، سيد محمدجواد، «گوشه‏اى از اخلاق عظيم پيامبر صلى الله عليه وآله»، پاسدار اسلام، ش 222 (خرداد 1379)، ص 26 - 28.
نساجى زواره، اسماعيل، «آموزه‏هاى اخلاقى در سيره‏ى پيامبر اعظم صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى درس‏هايى از مكتب اسلام، شماره‏هاى 604 - 605 (تير - مرداد 1385)، ص 47.
«وصف اوصاف نبى صلى الله عليه وآله از زبان ولى عليه السلام»، ماهنامه‏ى مسجد، ش 102 (خرداد 1385)، ص 100.
نوشتار حاضر به بيان ويژگى‏هاى شخصيتى و اخلاقى پيامبر اعظم صلى الله عليه وآله از زبان مولاى متقيان على عليه السلام پرداخته است.
هادى، جعفر، «اخلاق و رفتار پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله از ديدگاه خويشاوندان و دوستان آن حضرت»، اسوه، شماره‏هاى 66 - 67 .
هاشمى‏نژاد، «پيامبر اسلام قلب‏هاى مردم جهان را فتح مى‏كند»، ماهنامه‏ى خورشيد مكه، ش 40 (فروردين 1384)، ص 13.
همدانى، عبدالصمد بن محمد حسين، (وفات: 1216)، «در فضيلت معصومين عليه السلام»، ترجمه: استادولى، حسين (تولد: 1331)، گنجينه، ش 37 (فروردين 1383)، ص 75 - 77.
هوشنگى، ليلا، «تاريخ زندگانى پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله»، ماهنامه‏ى كتاب ماه (دين)، ش 94 (تير و مرداد 1384)، ص 65 .
واقدى، كاتب، «اخلاق محمدى»، ماهنامه‏ى گنجينه، ش 50 (ارديبهشت 1384)، ص 93.

فصل چهارم: مقالات عربى‏

ابوشوشه، عباس، «محمد صلى الله عليه وآله: المثل الكامل لمكارم الاخلاق»، الهداية الاسلامية، ش 5 (ذى القعده 1355ق / يناير 1937 م)، صص 271 - 282.
شامل اين مباحث است: اخلاق الرسول، الرسول محمد، شمائل المصطفى، مكارم الاخلاق، رحمة، سيرة نبوية، شعر اسلامى، قدوة حسنة و مدح النبى.
ابوعامر، محمد عبدالله، «من اخلاق الرسول صلى الله عليه وآله و ارشاداته»، الشعاع، ش 1 (1403 ق)، صص 29 - 30.
به اين مباحث مى‏پردازد: اخلاق النبى، اسلام، سيرة نبوية، شمائل النبى، ذكرى المولد و وعظ و ارشاد.
ابوغده، حسن عبدالغنى، «الرحمة المهداة»، الوعى الاسلامى، ش 207 (ربيع الاول 1402 / يناير 1982)، صص 32 - 37.
اين مقاله شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، سيرة، محمد رسول الله، مولد النبى و شمائل الرسول.
ابوالنور، محمد الاحمدى، «من معين الاسوة الحسنة: الرفق بالخدم»، الفيصل، ش 195 (رمضان 1413 / مارس 1993)، صص 56 - 57 .
داراى اين مباحث است: آداب اسلامية، اخلاق اسلامية، الرفق بالخدم، تسامح الاسلام، احاديث الآداب، اخلاق النبى.
احمد، صفاءالدين محمد، «محمد الانسان القدوة»، الهداية، البحرين، ش 253 (ربيع الاول 1419 / يوليو 1998)، ص 48 - 53 .
داراى اين مباحث است: اخلاق اسلامية، سيرة، مولد النبى، تاريخ، ذكر المولد النبوى، قدوة حسنة.
احمد، عبدالعزيز اسماعيل، «القدوة الحسنة ودورها فى بناء المجتمع»، الفيصل، ش 254 (شعبان 1418 / ديسمبر 1997)، صص 134 - 135.
داراى اين مباحث است: بناء اجتماعى، قدوة حسنة، مجتمع اسلامى، اخلاق اسلامية، اخلاق النبى، تربية اسلامية، شخصية اسلامية.
اسبر، محمد على، «محمد صلى الله عليه وآله: المثل الاعلى فى العالمين»، نهج الاسلام، ش 23 (رجب 1406 / آذار 1986)، صص‏142 - 146.
داراى اين مباحث است: اخلاق النبى، سيرة، شمائل المصطفى، محمّد صلى الله عليه وآله، حضارة اسلامية، غزوات الرسول، نبوه محمد صلى الله عليه وآله.
اسماعيل، حامد محمود، «الاخلاق دعامة قوية فى بناء صرح الحضارة»، الاسلام، مصر، ش‏40 (ذى القعده 1406 / يوليو 1986)، ص‏15 - 16.
داراى اين مباحث است: اخلاق اسلامية، تقدم الامم، حضارة اسلامية، مكارم الاخلاق، اخلاق النبى، الامه الاسلامية، وعظ وارشاد.
الباقورى ، سيد عطا ، «من اخلاق رسول الله الوفاء» ، منار الاسلام ، ش 8 ( شعبان 1409 / مارس 1989).
نويسنده به اين موضوعات مى‏پردازد: اسلام، سيرة نبوية، شمائل النبى، وفاء، اخلاق اسلامية.
البرديسى، محمد صابر، «سر عظمة الرسول صلى الله عليه وآله»، الازهر، ش 3 (ربيع الاول 1419 / يوليه 1998)، صص 338 - 342.
داراى اين مباحث است: سيرة، شمائل النبى، اخلاق اسلامية، صفات النبى، قدوة حسنة.
البرديسى، محمد صابر، «شخصية محمد صلى الله عليه وآله»، منار الاسلام، ش 3 (ربيع الاول 1412 / سبتمبر 1991)، صص 76 - 83 .
داراى اين مباحث است: رسالة الاسلام، شخصية النبى، شمائل النبى، مبادى‏ء الاسلام، اخلاق اسلامية، ادب الاسلام، دروس ومواعظ.
البوطى، محمد سعيد رمضان، «الى الذى جعل من حبّ رسول الله وثيقة اتهام ضد رسول الله»، نهج الاسلام، ش 30 (جمادى الاخرة 1408 / شباط 1988)، صص 10 - 13.
داراى اين مباحث است: سيرة، شمائل المصطفى، صحابه، محمّد صلى الله عليه وآله، اخلاق النبى، عروة بن مسعود، عظمة محمد، كتاب فقه السيرة.
التاجى، احمد، «النبى المعلم والطبيب صلى الله عليه وآله»، الوعى الاسلامى، ش 159 (ربيع الاول 1398 / فبراير 1978)، صص 40 - 43.
داراى اين مباحث است: اخلاق النبى، النبى، تربية اسلامية، سيرة، دعوه اسلامية، شمائل الرسول، صدقه.
الجبورى، عبدالرحمن مطلك، «غذاء الروح: محمد صلى الله عليه وآله بين النبوة والعظمة»، التربية الاسلامية، العراق، شماره‏هاى 10 و 11 (شوال، ذوالقعده 1404 / تموز، آب 1984)، صص 30 - 34.
شامل اين مباحث است: الرسول محمد، دلائل النبوه، شمائل المصطفى، نبوه، اخلاق النبى، سيرة نبوية.
حسن، محمد عبدالغنى، «روح العدالة واحترام العهود فى الهدن والمعاهدات الاسلامية»، الرسالة، مصر، ش 1121 (ربيع الاول 1385 / يوليو 1965)، صص 20 - 22.
شامل اين مباحث است: تاريخ اسلامى، معاهدات اسلامية، معاهدات النبى، معاهدات واحلاف، اخلاق اسلامية، دبلوماسيه اسلامية، سياسة اسلامية، عدالة اسلامية، فتوحات اسلامية.
الحسينى الندوى، ابوالحسن على، «الادب النبوى»، البعث الاسلامى، ش 2 (شوال 1411 / ابريل 1991)، صص 14 - 20.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، ادب نبوى، تاريخ اسلامى، تربية اسلامية، احاديث، سيرة.
حمزه، احمد، «انما الامم الاخلاق»، لواء الاسلام، ش 7 (ربيع الاول 1390 / مايو 1970)، صص 3 - 4.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، اخلاق الرسول، مجتمعات اسلامية، مولد النبى، احوال اسلامية، ضعف وهوان، وعظ و ارشاد.
حمزه ، احمد ، «يا رسول الله»، لواء الاسلام، ش 7 (ربيع الاول 1392 / ابريل‏1972) ، صص 3 - 5.
شامل اين مباحث است: الرسول محمد، سيرة نبوية، فضائل النبى، مولد النبى، اخلاق اسلامية، سيرة، شمائل الرسول، صبر.
الحوشانى، محمد رشيد، «وانك لعلى خلق عظيم»، مجلة الحج، ش 9 (ربيع الاول 1415 / سبتمبر 1994)، صص 49 - 51.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، شمائل النبى، قدوة حسنة، مكارم الاخلاق، سيرة.
الحوفى، احمد محمد، «شجاعة الرسول»، الرسالة الاسلامية، ش 2 (ربيع الاول 1388 / حزيران 1968)، صص 97 - 110.
شامل اين مباحث است: اسلام، سيرة، شجاعة الرسول، محمد عليه الصلاة والسلام، اخلاق النبى، تاريخ اسلامى، شمائل المصطفى، صحابه، صدر الاسلام، عسكرية اسلامية، عظمة الرسول، غزوات الرسول، قيادة اسلامية.
الحوفى، احمد محمد، «عدل النبى صلى الله عليه وآله»، الرسالة الاسلامية، ش 3 (ربيع الثانى 1388 / تموز 1968)، صص 29 - 34.
شامل اين مباحث است: اسلام، سيرة، شمائل المصطفى، عدل النبى، اخلاق اسلامية، اخلاق النبى، اهل البيت، صحابه، مجتمع اسلامى، مساواة.
الحوفى، احمد محمد، «كرم النبى»، الرسالة الاسلامية، شماره‏هاى 9 و 10 (محرم و صفر 1389 / نيسان 1969)، صص 30 - 37.
شامل اين مباحث است: سيرة، شمائل المصطفى، كرم النبى، محمد عليه الصلاة والسلام ، احاديث الكرم ، اخلاق اسلامية ، اخلاق النبى ، شجاعة النبى، صحابه.
خالد، خالد محمد، «الى هذا الرسول ابوالاخلاق فى كل الازمان»، الحرس الوطنى، ش 98 (ربيع الآخر 1411 / نوفمبر 1990)، صص 30 - 33.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، شمائل النبى، عرض و تحليل، كتاب الى هذا الرسول، دروس و مواعظ، شريعة اسلامية، مبادى‏ء الاسلام.
خالد، محمد خالد، «الى هذا الرسول صلى الله عليه وآله: بشر مثلكم»، الحرس الوطنى، ش 29 (رجب 1405 / ابريل 1985)، صص 42 - 45.
شامل اين مباحث است: حياة النبى صلى الله عليه وآله، رحمة النبى، سيرة، شخصية الرسول صلى الله عليه وآله، اخلاق الرسول صلى الله عليه وآله، اعداء الاسلام، النيل من الرسول.
الخضرى، احمد كامل، «خاتم المرسلين وشمائله الشريفة (3)»، الاسلام، مصر، ش 13 (ربيع ثانى 1409 / نوفمبر 1988)، صص 10 - 12.
شامل اين مباحث است: ادعيه النبى، حسد، شمائل المصطفى، قدوة حسنة، آداب اسلامية، اخلاق الرسول، تكريم الهى، سنة نبوية، سيرة نبوية.
الخضرى، احمد كامل، «خاتم المرسلين وشمائله الشريفة»، الاسلام، مصر، ش 11 (ربيع اول 1409 / نوفمبر 1988)، صص 11 - 13.
شامل اين مباحث است: اخلاق الرسول، شمائل المصطفى، قرآن كريم، مولد النبى، تكريم الهى، سيرة نبوية، معجزات الرسول.
خطاب، محمود شيت، «درس فى بناء الرجال من الرسول القائد»، الوعى الاسلامى، ش 66 (جمادى الثانيه 1390 / اغسطس 1970)، صص 38 - 43.
شامل اين مباحث است: جهاد، سيرة، قدوة، قياده الرسول، اخلاق النبى، اغنياء الصحابه، فتح مكه.
الخطيب، حسن احمد، «عظمه محمد صلى الله عليه وآله»، لواء الاسلام، ش 7 (ربيع الاول 1376/ اكتوبر 1956)، صص 418 - 421.
شامل اين مباحث است: سيرة، شمائل الرسول، مكارم الاخلاق، مولد النبى، احتفالات دينيه، اخلاق اسلامية، اسلام.
الخطيب، على احمد، «نوادر الاخلاق»، الازهر، ش 2 (صفر 1411 / سبتمبر 1990)، صص 129 - 130.
نويسنده به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق اسلامية، اسلام، سيرة نبوية، شمائل النبى.
الخطيب، محمد عجاج، «الاخلاق الاسلامية»، جامعة الامارات العربية المتحدة، العين، 1410 / 1990)، صص 195 - 253.
توضيحات: جزء من كتاب.
شامل اين مباحث است: اخلاق، اخلاق اسلامية، اخلاق النبى، تربية اسلامية، اسلام، حسنات وسيئات.
خفاف، حسن عبود، «الرسول الكريم: سيرة فى مكارم الاخلاق»، الرسالة الاسلامية، العراق، شماره‏هاى 166 و 167 (جمادى الاولى، جمادى الاخره 1404 / شباط، آذار 1984)، صص 89 - 94.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، سيرة نبوية، محمّد صلى الله عليه وآله، مكارم الاخلاق، اخلاق اسلامية، سنة نبوية.
خليفه، محمد الاباصيرى، «العظمة الفريده فى تاريخ الانسانيه»، الوعى الاسلامى، ش 208 (ربيع الثانى 1402 / فبراير1982)، صص 3 - 7.
شامل اين مباحث است : اخلاق النبى ، تاريخ ، سيرة ، معجزات النبى ، شمائل الرسول.
خليفه، محمد محمد، «اثر الحياة الاولى فى تكوين عواطف الرسول وشخصيته»، الوعى الاسلامى، ش 159 (ربيع الاول 1398 / فبراير 1978)، صص 32 - 35.
شامل اين مباحث است: احوال اجتماعية، اخلاق النبى، شخصية الرسول، الاخلاق فى عصر جاهلى.
الخولى، محمود بدوى، «من سلوكيات الرسول صلى الله عليه وآله»، منار الاسلام، ش 12 (ذوالحجة 1412 / يونيه 1992)، صص 27 - 29.
شامل اين مباحث است: الرحمة، الصفح، سلوك النبى، شمائل النبى، اخلاق اسلامية، اسلام، سيرة نبوية، قدوة حسنة.
الدسوقى، محمد، «من حديث القرآن عن الرسول صلى الله عليه وآله»، الوعى الاسلامى، ش 63 (ربيع الاول 1390 / مايو 1970)، صص 26 - 32.
شامل اين مباحث است : اخلاق النبى ، بدع ، قرآن كريم ، مولد الرسول ، شمائل الرسول.
«رسول الانسانيه»، الوعى الاسلامى، ش 112 (ربيع الآخر 1394 / ابريل 1974)، صص 4 - 7.
نويسنده به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، القدوة الحسنة، سيرة، شمايل رسول، الامم المتحدة، تربية اسلامية و حقوق الانسان.
الزامل، فيصل، «و من احب صفاته الى الوفاء»، النور، الكويت، ش 131 (جمادى الثانية 1416 / نوفمبر 1995)، ص 112.
شامل اين مباحث است : اخلاق اسلامى ، تاريخ اسلامى ، شمائل النبى ، وفاء ، سيرة.
الزرقاء، مصطفى احمد، «عظمة محمد صلى الله عليه وآله: مجمع العظمات»، الهداية، البحرين، ش 177 (ذو القعده 1407 / يوليو1987)، صص 56 - 69 .
شامل اين مباحث است: الخصال النفسيه، شمائل النبى، فضائل النبى، محمد بن عبدالله صلى الله عليه وآله، اخلاق شخصية، تاريخ، تاريخ اسلامى، سيرة.
الزرقانى، محمد عبدالعظيم، «السيرة النبوية: نبى الاسلام صلى الله عليه وآله (3)»، الهداية الاسلامية، ش 4 (رمضان 1351)، صص 210 - 215.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، الرسول محمد، سيرة نبوية، مولد النبى، بعثة النبى، تاريخ اسلامى، رحمة.
الزوكه، زكريا ابراهيم، «الرسول القدوة»، الوعى الاسلامى، ش 159 (ربيع الاول 1398 / فبراير 1978)، صص 22 - 25.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، التربية بالقدوة، تربية اسلامية.
السائح، عبدالحميد، «العظمة الخالدة»، الوعى الاسلامى، ش 100 (ربيع الآخر 1393 / مايو 1973)، صص 23 - 31.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، اوصاف النبى، سيرة، شك، مولد النبى، نزول الوحى.
السداوى، محمد متولى، «ما يقال لك الا ما قد قيل للرسل من قبلك»، الاسلام، مصر، ش 38 (شوال 1405 / يوليه 1985)، صص 10 - 11.
شامل اين مباحث است: تربية النبى، تربية ربانيه، تسريه عن النبى، قرآن كريم، اخلاق النبى، تكذيب النبى، صبر.
سرى المحامى، جمال، «جوله فى رحاب خلق رسول الله»، الرسالة الاسلامية، ش 3 (ربيع الثانى 1388 / تموز 1968)، صص 45 - 47.
شامل اين مباحث است: اسلام، سيرة، شمائل المصطفى، محمد عليه الصلاة والسلام، اخلاق اسلامية، اخلاق النبى.
السماحى، محمد محمد، «ذكرى ميلاد الرسول: الرسول ونواحى الانسانيه»، الهداية الاسلامية، ش 11 (جمادى 1361)، صص 198 - 205.
شامل اين مباحث است: اخلاق الرسول، خصائص الاسلام، شمائل الرسول، مولد النبى، سيرة نبوية، عصمة الانبياء.
السيد، عز الدين على، «السراج المنير»، الوعى الاسلامى، ش 243 (ربيع الاول 1405 / ديسمبر 1984)، صص 69 - 71.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، ادب عربى، اوصاف النبى، اخلاق فى شعر اسلامى.
شحاته، عبدالله محمود، «قبس من سيرة الرسول صلى الله عليه وآله»، مجلة الحج، شماره‏هاى 8 - 10 (1421 / 2000)، صص 151 - 158.
شامل اين مباحث است: كتاب قبس من سيرة الرسول، عرض وتحليل، شمائل النبى، اخلاق اسلامية، سيرة.
الشرباصى، احمد عبده، «محمد صلى الله عليه وآله فى القرآن»، الوعى الاسلامى، ش 195 (ربيع الاول 1401 / يناير 1981)، صص 99 - 105.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، النبى، سيرة، قرآن كريم.
الشرقاوى، محمد عبدالله، «الاخلاق الاسلامية بين النظرية والتطبيق»، الوعى الاسلامى، ش 243 (ربيع الاول 1405 / ديسمبر 1984)، صص 35 - 41.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، اسلام، تربية اسلامية، قرآن كريم، اخلاق النبى، التربية بالقدوة.
شريف، كامل ابوبكر، «الرسول الاعظم و مكارم الاخلاق منطلق للتقريب»، فصلنامه رسالة التقريب، ش 54 (ارديبهشت 1385)، ص 105.
شعار، منذر، «من السمو النبى فى تربية المرأه»، الوعى الاسلامى، ش 159 (ربيع الاول 1398 / فبراير1978)، صص 50 - 54.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، تربية المرأه، حقوق المرأه، شمائل الرسول، حقوق الزوج، حقوق زوجيه.
شعبان، احمد، «اخلاق الرسول كما ورد ذكرها فى القرآن»، رسالة الاسلام، مصر، ش 10 (ربيع الاول 1405 / ديسمبر 1984)، ص 34.
شامل اين مباحث است: اخلاق الرسول، شمائل المصطفى، قرآن كريم، مكارم الاخلاق، سيرة، صفات النبى.
الشعراوى، محمد متولى، «فى رحاب العظمة الاخلاقيه»، لواء الاسلام، ش 8 (ربيع الثانى 1400 / فبراير 1980)، صص 18 - 21.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، اخلاق الرسول، خاتم النبيين، شمائل الرسول، سيرة نبوية، محمّد صلى الله عليه وآله.
شلبى، رؤوف، «سيدنا محمد بن عبدالله صلى الله عليه وآله و فضائله على الانسانيه»، الازهر، ش 3 (ربيع الاول 1406 / نوفمبر، ديسمبر1985)، صص 339 - 349.
شامل اين مباحث است: انبياء ورسل، فضايل الرسول، محمّد صلى الله عليه وآله، نبوة محمد، اخلاق النبى، اسلام، تربية اسلامية، سيرة.
شوقى، محمد عدنان، «خلق رسول الله صلى الله عليه وآله»، المعارج، شماره‏هاى 11 و 12 (ربيع الثانى، جمادى الاول 1412 / تشرين الثانى، كانون الاول‏1991)، صص 86 - 94.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، اخلاق النبى، سيرة نبوية، شريعة اسلامية، اسوة حسنة، عبادات.
الصايغ، عبدالمنعم (مترجم)، «سماحة الاسلام واخلاق الرسول»، لواء الاسلام، ش 9 (جمادى الاولى 1368 / مارس 1949)، صص 61 - 63.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، الرسول محمد، الشمائل، سيرة نبوية، مولد النبى.
طاحون، احمد بن محمد، «القدوة الحسنة صور من السماحه والتواضع وكريم السجايا»، الازهر، ش 1 (محرم 1417 / مايو، يونيو1996)، صص 57 - 61.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، سلوك الانسان، شمائل النبى، قدوة حسنة، وعظ وارشاد.
الطرازى، عبدالله مبشر، «اخلاق الرسول وشمائله الكريمه»، مجلة الحج، شماره‏هاى 8 - 10 (1421 / 2000)، صص 37 - 40.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، شمائل النبى، قدوة حسنة، صفات خلقيه، اخلاق اسلامية، دروس ومواعظ، سيرة.
الطنوبى، صلاح احمد، «محمد صلى الله عليه وآله المثل الاكمل فى الخلق والخلق»، منار الاسلام، ش 3 (ربيع الاول 1409 / اكتوبر1988)، صص 6 - 9.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، اسلام، سيرة نبوية، شمائل النبى، احاديث نبوية، اسوة حسنة.
الطنوبى، صلاح احمد، «محمد صلى الله عليه وآله نبى الانسانيه»، البعث الاسلامى، ش 7 (ربيع الثانى 1410 / نوفمبر1989)، صص 73 - 77.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، النبى صلى الله عليه وآله، رحمة النبى، سور و آيات، سيرة، شمائل النبى، فضايل النبى.
الطنوبى، صلاح احمد، «محمد صلى الله عليه وآله: الاسوة الحسنة والقدوة الطيبه»، لواء الاسلام، شماره‏هاى 7 و 8 (ربيع الاول، ربيع الآخر 1402 / يناير، فبراير1982)، صص 74 - 76.
شامل اين مباحث است: تاريخ اسلامى، سيرة نبوية، شمائل الرسول، قدوة حسنة، اخلاق اسلامية، تحرير العبيد، حياء، حياه النبى، سيرة، كرم، مولد النبى.
الطهطاوى، محمد عزت، «من اخلاق خاتم الرسل والانبياء محمد صلى الله عليه وآله»، الازهر، ش 3 (ربيع الاول 1419 / يوليه‏1998)، صص 365 - 371.
شامل اين مباحث است: سيرة، شمائل النبى، اخلاق اسلامية، قدوة حسنة.
الطويل، السيد رزق، «الخلق القرآنى معلم على طريق الذكرى وخطه راشده لمستقبل كريم»، التضامن الاسلامى، ش 10 (ربيع الثانى 1410 / نوفمبر1989)، صص 42 - 46.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، اسلام، سيرة نبوية، قرآن كريم، اخلاق النبى.
عبدالجبار، محمد يونس، «الجانب الخلقى للنبى الكريم صلى الله عليه وآله»، الهداية، البحرين، ش 134 (ربيع الثانى 1409 / نوفمبر1988)، صص 66 - 86 .
شامل اين مباحث است : اخلاق النبى ، اسلام ، شمائل النبى ، قرآن كريم ، سنة نبوية.
عبدالحميد، على عبدالمنعم، «قمة الانسانيه»، الوعى الاسلامى، ش 73 (محرم 1391 / فبراير1971)، صص 12 - 15.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، انسانية الرسول محمد، شمائل الرسول، كفار قريش، ايثار الصحابه.
عبدالرحيم، على حامد، «انما بعثت لاتمم مكارم الاخلاق»، الازهر، ش 4 (ربيع الآخر 1419 / اغسطس 1998)، صص 535 - 537.
شامل اين مباحث است: شمائل النبى، مكارم الاخلاق، اخلاق اسلامية، سلوك الانسان، قدوة حسنة.
عبدالرحيم، على حامد، «من اخلاق الرسول صلى الله عليه وآله»، الازهر، ش 3 (ربيع الاول 1414 / سبتمبر 1993)، صص 348 - 349.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، توراة، شمائل النبى.
عبدالرحيم، على حامد، «من رحمة رسول الله صلى الله عليه وآله بأمته»، الازهر، ش 1 (محرم 1417 / مايو، يونيو 1996)، صص 18 - 20.
شامل اين مباحث است: احاديث نبوية، اخلاق اسلامية، رحمة، شمائل النبى، سيرة، عبادات، وعظ وارشاد.
عبدالله بن محمد بن جعفر، «ابى الشيخ، اخلاق النبى صلى الله عليه وآله وآدابه (7)»، لواء الاسلام، ش 1 (رمضان 1398 / اغسطس 1978)، صص 24 - 36.
شامل اين مباحث است: آداب اسلامية، اخلاق النبى، شمائل الرسول، محمّد صلى الله عليه وآله، سيرة.
العبدالله، ابراهيم، «من وحى ذكرى مولد الرسول صلى الله عليه وآله»، الفكر الاسلامى، لبنان، ش 4 (ربيع الاول 1395 / ابريل 1975)، صص 58 - 61.
شامل اين مباحث است: اخلاق اسلامية، ذكرى المولد، شمائل الرسول، مولد النبى، سماحة الاسلام، سيرة نبوية، مجتمع اسلامى، مساواة.
عبدالمتجلى، محمد رجاء حنفى، «منهج الرسول فى التربية»، الهداية، البحرين، ش 158 (ربيع الثانى 1411 / نوفمبر 1990)، صص 4 - 7.
شامل اين مباحث است: تاريخ، تربية اسلامية، سيرة نبوية، شمائل النبى، اخلاق اسلامية، صفات المؤمنين.
عبدالمتجلى، محمد رجاء، «الرحمة خلق اسلامى رفيع وعاطفة انسانية سامية»، الوعى الاسلامى، ش 402 (صفر 1420 / مايو، يونيو 1999)، صص 10 - 13.
شامل اين مباحث است : اخلاق اسلامية ، الرحمة ، سيرة ، شمائل النبى ، قدوة حسنة.
عبدالنبى ، محمد اسماعيل ، «كلمه » ، الهداية الاسلامية ، ش 11 (ربيع 1351) ، صص 577 - 582.
شامل اين مباحث است: الرسول محمد، سيرة نبوية، شمائل المصطفى، مولد النبى، اخلاق محمديه، امانة، شجاعة، صدق، صفات النبى.
عبدالواحد، محمد، «كمال انسانيته مع شرف رسالته»، رسالة الاسلام، مصر، ش 33 (ربيع الاول 1411 / اكتوبر، نوفمبر1990)، صص 18 - 19.
شامل اين مباحث است: الرسول محمد، دعوة اسلامية، صفات الرسول، مولد النبى، اخلاق الرسول، سيرة، شمائل المصطفى.
عبه‏جى، حسن محمد، «محمد صلى الله عليه وآله المثل الاعلى»، الامن والحياة، ش 227 (ربيع الآخر 1422 / يونيو، يوليو 2001)، ص 26 - 28.
شامل اين مباحث است: محمّد صلى الله عليه وآله، شمائل النبى، عظمة النبى، اخلاق اسلامية، قدوة حسنة، تاريخ اسلامى، سيرة.
عتر، نورالدين، «صفحات من العظمة فى شخصية الرسول صلى الله عليه وآله»، الوعى الاسلامى، ش 253 (محرم 1406 / سبتمبر 1985)، صص 22 - 28.
شامل اين مباحث است: امية النبى، سيرة، شخصية الرسول، مولد النبى، اخلاق النبى، النبى المربى، النبى والوحى، تاريخ اسلامى، شمائل النبى، فتوحات النبى.
عربه، محمد توفيق، «انما الامم الاخلاق»، لواء الاسلام، ش 7 (ربيع الاول 1389 / مايو 1969)، صص 375 - 377.
شامل اين مباحث است: اخلاق الرسول، سيرة، مواعظ وعبر، مولد النبى، تاريخ اسلامى، شمائل الرسول.
العربى، محمد عبدالله، «مولد الرسول واثره فى بناء المجتمع»، الرسالة، مصر، ش 1121 (ربيع الاول 1385 / يوليو1965)، صص 6 - 10.
شامل اين مباحث است: الاسلام والمجتمع، تاريخ اسلامى، سيرة، مولد النبى، اخلاق اسلامية، اقتصاد اسلامى، ايمان، صدر الاسلام، مبادى‏ء الاسلام، مجتمع اسلامى، نظام الحكم، نظم اسلامية.
عسكر، السيد عبدالمقصود، «محمد اشرف الخلق»، الازهر، ش 3 (ربيع الاول 1419 / يوليه 1998)، صص 343 - 352.
شامل اين مباحث است: سيرة، شمائل النبى، اخلاق اسلامية، تاريخ اسلامى، دلائل النبوة، قدوة حسنة.
عمار، عليان على، «منهج الرسول صلى الله عليه وآله فى تربية اصحابه»، القاهرة: المؤسسه العربيه الحديثه، 1988 م، صص 127 - 144.
شامل اين مباحث است: اخلاق الداعية، دعوة اسلامية، سيرة، منهج الدعوة، اخلاق اسلامية، اخلاق النبى، تربية اسلامية.
عماره، محمود محمد، «اهمية السيرة النبوية»، مجلة الحج، شماره‏هاى 8 - 10، (1421 ق/ 2000 م)، صص 41 - 45.
شامل اين مباحث است: شخصية النبى، شمائل النبى، اخلاق اسلامية، دروس ومواعظ، سيرة.
عماره، محمود محمد، «جوانب العظمة فى شخصية الرسول صلى الله عليه وآله»، منار الاسلام، ش 10 (شوال 1411 / ابريل‏1991)، صص 6 - 13.
شامل اين مباحث است: اسلام، تاريخ اسلامى، شخصية النبى، شمائل النبى، اخلاق اسلامية.
عماره، محمود محمد، «طبيب النفوس»، الوعى الاسلامى، ش 243 (ربيع الاول 1405 / ديسمبر1984)، صص 30 - 34.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، اساليب الدعوة، حكمة الرسول، ضعف الايمان، احساس بالذنب، خوات، صحابه، محاسبة النفس.
العنانى، احمد، «ماهية البطولة النبوية»، الوعى الاسلامى، ش 29 (جمادى الاولى 1387 / اغسطس 1967)، صص 59 - 61.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، اعداء الاسلام، شخصية النبى، نبوه محمّد صلى الله عليه وآله، رسالة الاسلام، عداوة.
عوض، ابراهيم عطوه، «خصائص افضل الخلق واشرفهم سيّدنا محمد صلى الله عليه وآله»، الازهر، ش 3 (ربيع الاول 1406 / نوفمبر، ديسمبر 1985)، صص 350 - 353.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، فضائل النبى، محمّد صلى الله عليه وآله، مولد النبى، سيرة، شمائل الرسول.
عوض، محمد عبدالعزيز، «المقومات الشخصية للرسول صلى الله عليه وآله»، التضامن الاسلامى، ش 9 (ربيع الاول 1414 / سبتمبر 1993)، صص 22 - 25.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق اسلامية، سيرة، شخصية النبى، شمائل النبى، شبهات واباطيل، يهود.
عويس، عبدالحليم، «شخصية الرسول صلى الله عليه وآله فى ضوء المقاييس الانسانية»، الفيصل، ش 196 (شوال 1413 / ابريل 1993)، ص 128.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، سيرة، عرض وتحليل، كتاب شخصية الرسول.
عويس، عبدالحليم، «شخصية الرسول صلى الله عليه وآله»، جامعة الملك سعود، الرياض، (1410 / 1989)، صص 63 - 93.
نويسنده ، به اين موضوعات مى‏پردازد : اخلاق النبى ، اوصاف النبى ، شخصية الرسول ، شمائل المصطفى ، احلاف اسلامية ، سيرة ، مقاييس الشخصية.
فتح الباب، مصطفى، «الاخلاق المحمدية وآثارها فى التربية»، معد و مقدمه: محمد عبدالحكيم محمد، الازهر، ش 7 (رجب 1415 / ديسمبر 1994)، صص 983 - 984.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، تربية اسلامية، شمائل المصطفى، قدوة حسنة، آداب اسلامية، سيرة.
فتحى يكن، «الجانب الخلقى للنبى الكريم محمد بن عبدالله»، الهداية، البحرين، ش 118 (ذو الحجة 1407 / اغسطس 1987)، صص 46 - 59.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، ثمرة الخلق، محمد بن عبدالله صلى الله عليه وآله، معنى الخلق، تاريخ اسلامى، حسد، حلم، حياء، خشراب الرسول، خلقه مع احفاده، خلقه مع ازواجه، خلقه مع اعدائه، خلقه مع الحيوان، خلقه مع الخدم، خلقه مع المساكين، خلقه مع اولاده، سيرة، شهوات، شهوة المال ، صدق ، صفات ذميمة ، ضحك الرسول ، طعام الرسول ، عجب، عجله، غضب، كرم، كلام الرسول، مزاح الرسول، مشى الرسول ، نوم الرسول، ورع.
الفطاطرى، عبدالله، «اوصاف الرسول صلى الله عليه وآله»، الشعاع، ش 1 (1403 ق)، صص 32 - 33.
نويسنده ، به اين موضوعات مى‏پردازد : اخلاق النبى ، سيرة نبوية ، شمائل النبى.
القاضى، محمد عبدالحكيم، «النبى صلى الله عليه وآله مبتسما»، منار الاسلام، ش 4 (ربيع الآخر 1422 / يوليو 2001)، صص 18 - 22.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: بشاشة النبى، شمائل النبى، اخلاق اسلامية، قرآن كريم، قدوة حسنة.
القفل، احمد حسنين، «يا اسوة سعد الانام بنورها»، الوعى الاسلامى، ش 195 (ربيع الاول 1401 / يناير1981)، ص 67.
نويسنده ، به اين موضوعات مى‏پردازد : اخلاق النبى ، شعر اسلامى ، شمائل الرسول.
القيعى، محمد عبدالمنعم، «النبى اولى بالمؤمنين من انفسهم»، الوعى الاسلامى، ش 207 (ربيع الاول 1402 / يناير1982)، صص 53 - 57.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، اسلام، سيرة، محبة الصحابة، دعوة اسلامية.
«كتاب اخلاق النبى صلى الله عليه وآله وآدابه (الجزء الثامن)»، لواء الاسلام، ش 3 (ذوالقعده 1398 / اكتوبر 1978)، صص 25 - 40.
شامل اين مباحث است: آداب اسلامية، اخلاق الرسول، شمائل الرسول صلى الله عليه وآله، افعال الرسول، حديث، سيرة.
«كتاب اخلاق النبى صلى الله عليه وآله وآدابه (الجزء الثامن)»، لواء الاسلام، ش 2 (شوال 1398 / سبتمبر 1978)، صص 21 - 38.
شامل اين مباحث است: آداب الرسول، اخلاق الرسول، شمائل الرسول صلى الله عليه وآله.
«كتاب اخلاق النبى صلى الله عليه وآله وآدابه (الجزء الثانى عشر)»، لواء الاسلام، ش 6 (صفر 1399 / يناير 1979)، صص 31 - 37.
شامل اين مباحث است: آداب النبى، اخلاق النبى، شمائل الرسول، محمّد صلى الله عليه وآله، سيرة و اخلاق النبى.
«كتاب اخلاق النبى صلى الله عليه وآله وآدابه (الجزء الحادى عشر)»، لواء الاسلام، ش 5 (محرم 1399 / ديسمبر 1978)، صص 22 - 34.
شامل اين مباحث است: آداب النبى، اخلاق النبى، شمائل الرسول، محمّد صلى الله عليه وآله، اخلاق النبى.
كمال الدين، محمد، «الرسول الداعيه»، الوعى الاسلامى، ش 193 (محرم 1401 / نوفمبر 1980)، صص 67 - 71.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، اساليب الدعوة، انتشار الاسلام، دعوة اسلامية، دعاه، صفات الداعية.
كمال، محمد سامى، «الجانب الخلقى للرسول الكريم»، الهداية، البحرين، ش 163 (رمضان 1411 / ابريل 1991)، صص 68 - 83.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق اسلامية، اسلام، سيرة نبوية، شمائل النبى.
كمال، محمد سامى، «الجانب الروحى فى اخلاق رسول الاسلام»، الهداية، البحرين، ش 155 (محرم 1411 / اغسطس 1990)، صص 10 - 21.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، اسلام، تاريخ اسلامى، سيرة نبوية، دعاء النبى، شمائل النبى، عبادات، وصايا النبى.
كمال، محمد سامى، «السيرة المحمدية بلغه الحب و الشعر»، الهداية، البحرين، ش 156 (صفر 1411 / سبتمبر 1990)، صص 44 - 52 .
نويسنده ، به اين موضوعات مى‏پردازد : اخلاق النبى ، سيرة نبوية ، شمائل النبى، صفات النبى، اسلام، تاريخ اسلامى، حب، دعوة اسلامية.
«لقد كان لكم فى رسول الله اسوة حسنة»، الاسلام، مصر، ش 7 (صفر 1407 / اكتوبر 1986)، صص 10 - 11.
شامل اين مباحث است: اخلاق النبى، الرسول محمد، سنة نبوية، قدوة حسنة، اسلام، المال، قرآن كريم، قضاء وقدر، وعظ وارشاد.
المجذوب، محمد، «الاسوة الحسنة وكيف نحققها»، الوعى الاسلامى، ش 87 (ربيع الاول 1392 / ابريل‏1972)، صص 55 - 62.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق اسلامية، اسوة حسنة، الاحتفال بمولد النبى، مولد النبى، اسلام، اعياد المسلمين، دفاع عن السنة.
محمد الهادى بن القاضى، «الاخلاق ومبلغ عناية الشارع بها»، المجلة الزيتونيه، ش 4 (شوال 1355 / ديسمبر 1936)، صص 40 - 44.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، الاخلاق الاسلامية، الاسلام والاخلاق، مساواة، تعاون، عدل.
المر، سعد عوض، «المصطفى حبيب الرحمن»، الوعى الاسلامى، ش 243 (ربيع الاول 1405 / ديسمبر 1984)، صص 24 - 29.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد : اخلاق النبى ، اهل الكتاب ، سيرة ، مولد النبى.
مسلم، احمد حسن، «الحديث الشريف: فى حسن الخلق»، الاسلام، مصر، ش 36 (شوال 1406 / يونيو 1986)، صص 6 - 7 و 10.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، حديث، حسن الخلق.
مسلم، احمد حسن، «الحديث الشريف: فى جود النبى صلى الله عليه وآله»، الاسلام، مصر، ش 36 (رمضان 1408 / مايو 1988)، صص 6 - 7.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، الرسول محمد، حديث كان النبى صلى الله عليه وآله اجود الناس، كرم.
معروف، ناجى، «شخصية الرسول العربى»، الرسالة الاسلامية، شماره‏هاى 11 و12 (ربيع الاول 1389 / ايار 1969)، صص 9 - 14.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اسلام، سيرة، شخصية الرسول، محمد عليه الصلاة والسلام، آراء المستشرقين، اخلاق النبى، عظمة الرسول، رأى مستشرقين.
مكرم، عبدالعال سالم، «من منهج الاسلام فى تربية المجتمع»، الوعى الاسلامى، ش 99 (ربيع الاول 1393 / ابريل‏1973)، صص 23 - 31.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اساليب التربية الاسلامية، تربية اسلامية، تربية المجتمع، طرق التربية، اخلاق النبى.
«من اخلاق النبوة»، الوعى الاسلامى، ش 85 (محرم 1392 / فبراير1972)، ص 15.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، شمائل الرسول، عصمة الانبياء، نبوات، سيرة نبوية، قرآن كريم و وحى.
مناع، حسن مراد، «المسلمون وحبّ النبى»، الوعى الاسلامى، 255 (ربيع الاول 1406 / نوفمبر، ديسمبر1985)، صص 4 - 7.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق الرسول، حب النبى، شمائل الرسول، عالم اسلامى، غلو، وحدة اسلامية، وعظ وارشاد.
منسى، محمود، «لقد كان لكم فى رسول الله اسوة حسنة»، الوعى الاسلامى، ش 193 (محرم‏1401 / نوفمبر 1980)، صص 132 - 148.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، التربية بالقدوة، سيرة، شمائل النبى.
مهدى، محمد عبدالحكم، «تأملات فى الذكرى العطره»، الوعى الاسلامى، ش 243 (ربيع الاول 1405 / ديسمبر 1984)، صص 17 - 23.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، سيرة، شمائل الرسول، مولد نبوى.
المهدى، محمد كمال، «قبس من اخلاق المصطفى صلى الله عليه وآله»، مجلة الحج، ش 8 (ربيع الاول 1417 / اغسطس 1996)، صص 13 - 17.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق الرسول، انبياء، قدوة حسنة، قرآن كريم، دروس ومواعظ، شمائل النبى.
النبراوى، محمد صبحى، «من دروس المعراج: الايثار فى خلق النبى صلى الله عليه وآله»، لواء الاسلام، ش 11 (رجب 1399 / يونيو 1979)، صص 63 - 66.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: الاسراء والمعراج، شمائل الرسول، محمّد صلى الله عليه وآله، وعظ وارشاد، اخلاق النبى.
«النبى ومكارم الاخلاق»، الهداية، البحرين، ش‏164 (شوال 1411/مايو1991)، صص‏20 - 21.
شامل اين مباحث است : اخلاق اسلامية ، امانة ، سيرة نبوية ، شمائل النبى ، اسلام.
النجار، خالد سعد، «التوازن النفسى والسلوكى فى شخصية رسول الله صلى الله عليه وآله»، المنهل، ش 586 (1424 / 2003)، صص 72 - 77.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: توازن نفسى، توازن سلوكى، شخصية الرسول، اخلاق اسلامية، شمائل النبى، قدوة حسنة.
النجار، محمد الطيب، «خواطرى حول الهجرة النبوية»، لواء الاسلام، شماره‏هاى 1 و2 (محرم، صفر 1403 / نوفمبر، ديسمبر1982)، صص 19 - 23.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: تاريخ اسلامى، صبر، هجره النبى، هجرة نبوية، ابوبكر الصديق، اخلاق النبى، اعداء الاسلام، ايمان، دعوة اسلامية، سيرة.
الندوى القاضى، سراج الرحمن، «اهمية الاخلاق فى الاسلام»، التوعية الاسلامية، السعوديه، ش 8 (ذوالحجة 1402)، صص 50 - 54 و 61 .
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق اسلامية، اخلاق النبى، حسن الخلق، رسل وانبياء، العمل الصالح، ايمان.
النهر، هادى، «البعثة: اعجاز اخلاقى ومعطيات حضارية»، الجامعة المستنصرية، بغداد، (1400 / 1980)، صص 383 - 403.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: بعثة النبى، دراسات استشراقية، شمائل المصطفى، محمد عليه السلام، اخلاق اسلامية، الاسلام والعلم، الاسلام والمسيحية.
الوافى، ابراهيم احمد سالم، «السيرة النبوية واثرها فى ابراز القدوة الحسنة»، الاحياء، ش 14 (ربيع الاول 1420 / يوليو 1999)، صص 7 - 26.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: سيرة نبوية، قدوة حسنة، تربية نبوية، اخلاق اسلامية، شمائل النبى.
وافى، على عبدالواحد، «وانك لعلى خلق عظيم»، الرسالة، مصر، ش 1121 (ربيع الاول 1385 / يوليو 1965)، صص 11 - 14.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، سيرة، شمائل المصطفى، محمد عليه الصلاة والسلام، آداب اسلامية، اخلاق اسلامية.
هاشم، احمد عمر، «اهمية القدوة فى بناء الفرد والمجتمع»، لواء الاسلام، شماره‏هاى 3 و 4 (ربيع الاول، ربيع الثانى 1403 / يناير، فبراير 1983)، صص 40 - 41.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: بناء الفرد، بناء المجتمع، تربية اسلامية، شخصية المسلم، اخلاق اسلامية، اخلاق النبى، اسلام، اسوة حسنة، الرسول محمد، قدوة حسنة.
هيئة التحرير، «وانك لعلى خلق عظيم»، لواء الاسلام، ش 7 (ربيع الاول 1385 / يونيو 1965)، صص 446 - 465.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: سيرة، شمائل الرسول، ندوات اسلامية، نشأة النبى، آيات قرآنية، اخلاق اسلامية، جهاد، حلم الرسول، صبر، مكارم الاخلاق.
الياسين، جاسم بن محمد بن مهلهل، «انسانيه الرسول»، الوعى الاسلامى، ش 354 (صفر 1416 / يوليو 1995)، صص 17 - 19.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: اخلاق النبى، سيرة نبوية، محمّد صلى الله عليه وآله، تاريخ اسلامى، تربية اسلامية، اخلاق اسلامية، احاديث نبوية، وصايا الرسول، مكارم الاخلاق.
ياسين، محمود، «ناحية من نواحى مميزاته صلى الله عليه وآله»، الهداية الاسلامية، ش 10 (ربيع الآخر 1356 / يونيو 1937)، صص 595 - 605.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: الرسول محمد، سيرة نبوية، شمائل المصطفى، صفات النبى، اخلاق اسلامية، بناء الكعبه، حسنات وسيئات، ذكاء، شريعة اسلامية.
يمانى، محمد عبده، «سلوك النبى صلى الله عليه وآله وخلقه فى رمضان»، مجلة الحج، شماره‏هاى 3 و 4 (رمضان، شوال 1422 / يناير 2002)، صص 4 - 9.
نويسنده، به اين موضوعات مى‏پردازد: سلوك النبى، شهر رمضان، شمائل النبى، قدوة حسنة، عبادات، اخلاق اسلامية.
فصل پنجم: پايان‏نامه‏
ابراهيم‏پور تيمورلوئى، على، شيوه‏هاى تبليغى پيامبران مذكور در قرآن كريم، دانشگاه آزاد اسلامى واحد كرج، 1380.
پورگل، محمدمهدى و اخويان، محمدعلى، برخورد پيامبر اسلام با يهود مدينه و وادى القرى، دانشگاه آزاد اسلامى واحد تهران مركزى، مركز تحصيلات تكميلى، 1381، كارشناسى ارشد.
پيرى، حسين، سيره‏ى پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله در برخورد با منافقان در قرآن و حديث، دانشگاه تربيت مدرس، 1380، كارشناسى ارشد.
ثابتى، على‏اصغر، بررسى، تحليل و مقايسه‏ى شيوه‏هاى تبليغى حضرت نوح عليه السلام و حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله، دانشگاه تربيت مدرس، 1374.
جعفرى، حيدرعلى محمد، جايگاه مدارا و خشونت در اسلام (با تأكيد بر سيره پيامبر صلى الله عليه وآله، امام على عليه السلام، امام حسين عليه السلام و امام صادق عليه السلام)، مؤسسه‏ى آموزش عالى باقرالعلوم عليه السلام، 1380، كارشناسى.
جليلى، سعيده، رفتار پيامبر صلى الله عليه وآله با مشركان و اهل كتاب، دانشگاه آزاد اسلامى تهران (مركزى)، 1381، كارشناسى ارشد.
جيگاره، مينا، زندگى پيامبر و دعوت اسلامى در مكه، ترجمه‏ى بخش سوم كتاب محاضرات فى تاريخ العرب لاحمد صالح، تهران، 1370، كارشناسى ارشد.
حسن‏پور بهبهانى، افسانه، سلوك پيامبر صلى الله عليه وآله در شؤون خانوادگى در قرآن و حديث، حوزه‏ى علميه‏ى قم، 1378، كارشناسى ارشد.
حسين‏زاده حلاج، على، بررسى شيوه‏هاى دعوت انبياى اولوالعزم در قرآن، مؤسسه‏ى آموزشى و پژوهشى امام خمينى رحمه الله، 1377، كارشناسى ارشد.
شورى، منصوره، سيماى حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله در قرآن كريم، مجمع علمى آموزشى علوم اسلامى خواهران جامعة الزهرا، 1378، كارشناسى.
عبدى‏خانى، عباس، توصيفات متقابل پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله و على از يكديگر، دانشگاه آزاد اسلامى واحد تهران مركزى، 1382، كارشناسى ارشد.
غلامى، فاطمه، شيوه‏ى تبليغ انبياى اولوالعزم در قرآن، قم، 1377.
فيروزى، منوچهر، سيماى حضرت محمد صلى الله عليه وآله در آيينه‏ى قرآن و حديث، دانشگاه آزاد اسلامى واحد فسا، 1375.
متين، حسن‏رضا، سيماى پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله از ديدگاه قرآن، دانشگاه آزاد اسلامى واحد تهران مركزى، 1375.
محدثى، محمد رسول، سيماى حضرت محمد صلى الله عليه وآله در تفسير ميبدى (جلدهاى‏1 و2)، دانشگاه آزاد اسلامى واحد تبريز، 1377.
مرادى كميجانى، حميدرضا و ساروقى، كاظم، در آيينه‏ى زندگى پيامبر صلى الله عليه وآله، دانشگاه آزاد اسلامى واحد اراك، 1379.
مطيعى، مرتضى، سيماى شخصيت حضرت محمّد صلى الله عليه وآله، مؤسسه‏ى آموزشى و پژوهشى امام خمينى رحمه الله، 1379.
نصرى، بتول، سيماى پيغمبر صلى الله عليه وآله در قرآن، دانشگاه آزاد اسلامى واحد تهران شمال.
نقيب‏پور بافقى، عليه، تحليل شخصيت پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله از ديدگاه امام على عليه السلام، دانشگاه تهران، 1378، كارشناسى ارشد.
نورمحمدى روستائى، معصومه، رابطه اسلام و مسيحيت در عهد پيامبر صلى الله عليه وآله و خلفاى راشدين، دانشگاه تهران، 1370، كارشناسى ارشد.
نوعى، غلامرضا، سيماى مدينة النبى (شيوه‏ى رفتار رسول خدا صلى الله عليه وآله با مخالفان بر اساس قرآن و سيره)، حوزه‏ى علميه‏ى قم، 1379، كارشناسى ارشد.
هاشمى نكو، بابك، ديدگاه رسول اكرم در مورد تربيت كودكان، دانشگاه آزاد اسلامى تهران مركزى، 1380، كارشناسى ارشد.

فصل ششم: كتاب‏هاى انگليسى‏

Abdul Hamid )ed(, Islam at a Glance(5). Indian Institute of Islamic Studies in Association with vikas )New Delhi(, 1981.

نويسنده، تاريخ عمومى اسلام را بررسى كرده و در اين ضمن، عقايد و رفتارهاى مسلمانان، اخلاقيات اسلامى، زندگى خانوادگى، حيات درونى، تساوى حقوق در اسلام و علم اقتصاد در چارچوب اسلام را مورد تحليل قرار داده است. هم‏چنين زندگى پيامبر اسلام به منزله‏ى يك الگو تحليل شده است.

Abdul_Rahman, Muhammad Saed(6), Islam: Qutions and answers: Character and Morals(7). MSA Publications Limited, 2003. 364p.

نويسنده، به قياس بين صفات مؤمنان و مشركان پرداخته و اخلاقيات نبوى را به عنوان اسوه و الگو مطرح و تحليل كرده است.

Al_Ghazali, Shaykh Muhammad(8), Remembrance and Prayer: The Way of the Prophet Muhammad(9). Trans Y. T. Delorenzo.(10) Amana Publications, 1996. 208p.

نويسنده، به شيوه‏هاى اخلاقى نبى اكرم صلى الله عليه وآله مى‏پردازد.

Akhtar, Syed Hashim Ali, The Essence of Islam According to the Quran and the Traditions(11), Chicago, IQRA', International Educational Foundation, 1998.

اين اثر به لحاظ رويكرد به ترجمه‏ى قرآن و حديث، شيوه‏اى تازه را انتخاب و مفاهيم و دستورات اخلاقى را از قرآن و حديث نبوى استخراج و تحليل و تنظيم كرده است. از اين‏رو، اخلاق النبى هم معرفى شده است.(12)

Andrae, T.(13), Muhammad, the Man and his Faith(14). London, 1936.

اين اثر ضمن توضيح باورها و شخصيت حضرت محمّد صلى الله عليه وآله، به اخلاق و خلق و خوى او هم مى‏پردازد.

Armstrong, Karen, Muhammad: A Prophet of Our time. London, Harper Colins Publishers, 2006. 250p.

اين اثر آخرين كتابى است كه در غرب درباره‏ى نبى اكرم صلى الله عليه وآله با عنوان محمّد صلى الله عليه وآله پيغمبرى براى زمان ما عرضه شده است.
خانم كارن آرمسترانگ آثار فراوانى درباره‏ى موضوعات اسلامى به ويژه سيره‏ى نبوى نگاشته و منتشر كرده است.
برخلاف بسيارى از مستشرقان كه خطمشى ايجاد جدايى بين غرب و نبى اكرم صلى الله عليه وآله را دنبال مى‏كنند، آرمسترانگ به جذابيت و نفوذ رسول اكرم صلى الله عليه وآله در جامعه‏ى غرب كمك كرده است. براى مثال در اين كتاب تلاش مى‏كند كه اثبات كند رسول اكرم صلى الله عليه وآله نابغه‏اى است كه مى‏تواند مشكلات و بحران‏هاى اين زمان را حل كند، زيرا او توانست جامعه‏ى بحران‏زده‏ى جاهلى را تبديل به بهترين جوامع روى زمين كند.

Armstrong, Karen(15), Muhammad: A Biography of the Prophet(16). Harper Sanfrancisco, 1993. 288p.

به نظر نويسنده، حضرت محمّد صلى الله عليه وآله توانست اخلاق قومى و قبيله‏اى را تبديل به اخلاق انسانى نمايد و به جاى تعصب‏ها و عنادهاى كوركورانه، كرامت انسان را حاكم نمايد.

Black, Antony(17), The History of Islamic Political Thought(18). Edinburg University Press, 2001. 377p.

نويسنده، به مسايلى مثل رسالت پيامبر، پيامبر و قانون، تئورى‏هاى شيعيان راجع به رهبرى، اخلاق قدرت، حكومت‏دارى و اخلاق، علم و تمدن و حكومت اسلامى مى‏پردازد. در لا به لاى مطالب اين كتاب، فراوان به اخلاقيات نبوى اشاره شده است.

D. Nevo, Yehuda & Koren, Judith(19), Crossroads to Islam: The Origins of the Arab Religion and the Arab State(20). Prometheus Book, 2003.

بررسى جاذبه‏ها و جنبه‏هاى مهم اسلام است. از جمله به اخلاق نبوى از حيث جايگاه آن در ساختار اسلام مى‏پردازد.

Durrnai, F. K. Kahn(21), The Great Prophet A short life of the Founder of Islam(22). Kessinger Publishing, April 30, 2004.

ضمن بررسى زندگى رسول اكرم صلى الله عليه وآله به اخلاقيات و خلق آن حضرت مى‏پردازد.

Emerick, Yahiya(23), Muhammad )Critical Lives((24). 1st Edition. Alpha, 2002.

بررسى سيره و زندگى حضرت رسول است، به ويژه دوره‏هاى حساس زندگى ايشان را با توجه به رفتارهاى آن حضرت بررسى مى‏كند.

Ernest, Carl(25), Following Muhammad: Rethinking Islam in The Contemporary World(26). University of North Carolina Press, 2002. 272p.

نويسنده، با توجه به عدم درك موجود از اسلام و شخصيت پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله، عميق‏ترين شكاف در اين عدم تفاهم را در غرب جستجو مى‏كند.
اخلاق نبوى را بر اساس حديث آن حضرت ذيل عنوان‏هايى مثل برادرى اسلامى، مسجد و امت اسلامى توضيح مى‏دهد.

Ernest, Carl W.(27), Teachings of Sufism(28). Shambhala, 1999. 217p.

به نظر نويسنده، متن قرآن براى درك آموزه‏هاى تصوف، از اهميت محورى برخوردار است. نيز سيره و سنت پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله و احاديث آن حضرت داراى عناصر اخلاقى و عرفانى فراوان است.

Fletcher, Richard(29), The Cross and the Crescent: Christianity and Islam From Muhammad to the Reformation(30). Viking Adult, 2004.

بررسى تاريخ تحولات اسلام است. از نظر نويسنده فضايل حضرت رسول مثل عدالت در تاريخ اسلام تأثير جدى داشته است.

Gullen, M. Fethullah(31), Key Concepts in practice of Sufism(32). The Light Inc, 2004. 186p.

نويسنده، رفتارهاى عرفانى و اخلاقيات و فضايل را بر اساس رفتارها و احاديث نبى اكرم صلى الله عليه وآله بررسى مى‏كند.

Gullen, M. Fethullah(33), The Essentials of the Islamic Faith(34). The Light Inc, 2005. 270p.

يكى از محورهاى مهم اين اثر بررسى ايمان و فضايل اخلاقى بر اساس گفته‏ها و توصيه‏هاى نبى اكرم صلى الله عليه وآله است.

Hajjah Amina Adil(35); Shaykh Nazim Adil Haqqani(36); Shaykh Muhammad Hisham Kibbani(37), Muhammad: The Messenger of Islam(38). Islamic Supreme Council of America, 2002. 532p.

اين اثر به زندگينامه و اخلاقيات نبى اكرم صلى الله عليه وآله بر اساس ديدگاه‏هاى مسلمانان به ويژه اصحاب صدر اسلام مى‏پردازد.

Haneef, Suzanne(39), A History of the Prophets of Islam: Derived from the Quran, Ahadith and Commentories(40), vol.2. Kazi Publications, 2003.

تاريخ صدر اسلام و بررسى دوره‏ى حيات نبوى در مكه و مدينه بر اساس قرآن و حديث است. در بخش‏هايى به اخلاق نبى مى‏پردازد.

Headley, George(41), Three Greet Prophets of the world: Moses, Jesus and Muhammad(42). Kessinger Publications, 2003. 116p.

اين اثر به تأثير هر يك از سه پيامبر الهى، موسى، عيسى و محمّد صلى الله عليه وآله بر عصرشان مى‏پردازد و در يك مقايسه، معتقد است كه پيامبر اسلام بيش از دو پيامبر ديگر قدرت تأثيرگزارى اخلاقى و تحول جامعه و حكومت را دارا بوده است. اين تأثيرات عمدتاً اخلاقى بوده و او درصدد تربيت انسان‏هاى متعالى بوده است.

Henry Drummond, Richard(43), Islam for the Western Mind: Understanding Muhammad and the Koran(44). Hampton Roads, 2005.

نويسنده، درصدد رفع ابهامات از ذهنيت غربى‏ها نسبت به اسلام و حضرت محمد صلى الله عليه وآله است. او شخصيت پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله را جذاب و داراى فضايل عالى توصيف مى‏كند.

Ibn Alawi, Al, Sayyid Muhammad(45); Trans by Gibril Fouad Haddad(46), The Prophets in Barzakh and the Hadith of Isra and Miraj Followed by the Immense Merits of Al ,Sham and the Vision of Allah(47). As ,Sunna Foundation of America, 1999. 176p.

نويسنده، به شخصيت متعالى و ممتاز و متمايز حضرت رسول اكرم صلى الله عليه وآله مى‏پردازد و اخلاقيات متعالى او را بررسى مى‏كند.

I. Ishaq & A. Guillaume, The Life of Muhammad(48). U.S.A., Oxford University Press, 2002.

بررسى زندگى و سيره‏ى حضرت رسول صلى الله عليه وآله از جمله اخلاقيات ايشان است.

Ibn Warraq(49), The First Book of Islam: Prophets, Angels and Moral Teachings(50). Prometheus Books, 2000. 554p.

نويسنده، معتقد است اسلام برخلاف ساير اديان كه منشأ پنهان دارند ريشه‏هايى بسيار روشن دارد. مثلاً در تربيت انسان‏ها، دستورات شفافى توسط رسول اكرم صلى الله عليه وآله بيان شده است.

Ibn Warraq(51), The Quest for the Historical Muhammad(52). Prometheus, 2000.

ديدگاه‏هاى تاريخى درباره‏ى حضرت محمد صلى الله عليه وآله را بررسى مى‏كند . ضمناً رفتارها و اقوال اخلاقى آن حضرت براى نويسنده مهم است.

Imam Birgivi(53), Shaykh Tosun Bayrak(54), Vincent Cornell(55), The Path of Muhammad: A book on Islamic Morals and Ethics(56). Word Wisdom, 2005. 396p.

كليدواژه‏ها: صحابه، عبادت تكليفى، قرآن، سنت الهى.
نويسنده، بر پيروى از قرآن و سنّت پيامبر تأكيد مى‏ورزد و اخلاق النبى صلى الله عليه وآله را قابل پيروى براى رسيدن به جامعه‏ى ايده‏آل مى‏داند.

Imam Vehbi Ismail(57), Muhammad the last Prophet(58). Amana Publications, 2001. 176p.

شخصيت اخلاقى رسول اكرم صلى الله عليه وآله به ويژه خلق و خوى ايشان را بررسى كرده است.

Ismail, Iljas(59), The life of Prophet Muhammad and His Moral Teachings(60). 1978. 260p.
John Monaco, Anthony(61), The Recitations of Mohammed: The Symbolic Version of the Koran(62). Authorhouse, 2004.

بررسى احاديث حضرت محمد صلى الله عليه وآله از جمله سفارشات اخلاقى ايشان است.

Khaled M. Abou El Fadl(63), Islam Denounces Terrorism(64). Tahrike Tarsile Quran, 2002. 168p.

اخلاق اجتماعى كه رسول اكرم صلى الله عليه وآله و اسلام مطرح كرده، موجب بسترسازى براى تربيت انسان‏هاى متعالى مى‏شود. در اين صورت، زمينه‏هاى تروريسم و جنگ از بين مى‏رود.
از اين‏رو، نويسنده يازده سپتامبر را كار آدم‏هاى فاقد ارزش‏هاى اسلامى مى‏داند.

Khaled M. Abou El Fadl(65), The Great Theft: Wrestling Islam from the Extremist(66). Harper Snafrancisco, 2005. 320p.

نويسنده، با پرداختن به الگوى زهد، عقايد ميانه‏رو، سنّت معنوى اسلام، اهداف اخلاقى و اهداف معنوى درصدد معرفى برنامه‏هاى معتدلانه‏ى نبى اكرم صلى الله عليه وآله و اسلام است.

Knappert, J.(67), "The Qisas al Anbiya` as Moralistic Stories"(68), Proceedings of the 9th Seminar for Arabian Studies(69). London, 1976.

در قصص انبيا كه سرگذشت رسول اكرم صلى الله عليه وآله هم آمده، اخلاق و رفتارهاى اخلاقى هر يك از انبيا گزارش شده است.

Lane Poole, Stanely(70), Speeches and Table Talk of the Prophet Muhammad(71). Kessinger Publishing, 2003. 268p.

نويسنده، به شخصيت، عقايد، رفتار و به ويژه فضايل نبوى اشاره كرده است. نيز رذايلى كه ايشان به اجتناب از آنها دستور داده معرفى مى‏نمايد.

Lawrence, Bruce B.(72), Nizam Al Din Awliya: Morals for the Heart(73). Paulist Press, 1991. 416p.

معنويات اسلام و برنامه‏هاى اين دين براى تربيت انسان با فضيلت را معرفى كرده است.

Lewis, Bernard(74), Islam: From the Prophet Muhammad to the Capture of Constantinople(75) )Volume 2: Religion and Society(. Oxford University Press, 1987. 352p.

گزارشى از تاريخ اسلام است كه توانسته فرهنگ و تمدن گسترده‏اى را بسازد. علت آن را تربيت انسان‏هاى اخلاقى و بافضيلت مى‏داند.

Lings, Martin(76), The Eleventh Hour: The Spiritual Crisis of the Modern World in the Light of Tradition and Prophecy(77). Archetype, 2002.

اين اثر از جمله آثار انگشت‏شمارى است كه به بررسى بحران اخلاقى اين دوره مى‏پردازد و حضور اخلاقى انبيا را مهم مى‏شمارد.

Mandel Khan, Gabriele Mandel(78), Muhammad: The Prophet(79). Thunder Bay Press )CA(, April 10, 2005.

جنبه‏هاى مختلف زندگى، فعاليت‏ها و شخصيت رسول اكرم صلى الله عليه وآله را بررسى كرده است. به نظر نويسنده، خلق و خوى ايشان اهميت زيادى در تاريخ اسلام و جامعه‏ى اسلامى داشته است.

Marshall, Daivd(80), God, Muhammad and the Unbelievers(81). Routledge Curzon, 1999.

بررسى رابطه‏ى رسول اكرم صلى الله عليه وآله با خدا كه منتج به معنويت و اخلاق است، نيز رفتارهاى او نسبت به گروه‏هاى اجتماعى است.

Maulana, Muhammad Ali(82), Muhammad the Prophet(83). Kessinger Publishing, December 31, 2004.

ابعاد مختلف زندگى و شخصيت رسول اكرم صلى الله عليه وآله از جمله اخلاق و فضايل ايشان را بررسى كرده است.

Maulana, Muhammad Ali(84), The Living Thoughts of the Prophet Muhammad(85). Ahmadiyya Anjuman Ishaat, 1992. 156p.

در اين اثر انديشه‏هاى پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله در زمينه‏هاى مختلف به ويژه مسايل و موضوعات اخلاقى از نگاه آن حضرت بررسى شده است.

Moucarry, Chawkat Georges(86), The Prophet and the Messiah: An Arab Christian's Perspective on Islam and Christianity(87). Inter Varsity Press, 2002.

بررسى تطبيقى دو دين اسلام و مسيحيت و رسول اكرم صلى الله عليه وآله و حضرت مسيح است. يك بخش از اين بررسى‏ها به موضوعات اخلاقى و معنوى اختصاص دارد.

Muhammad Al, Mahdi Muhammad)Trans.(, Muhammad's Prophethood Reality of Hoax(88), Riyadh, International Islamic Publishing House, 1999. 212p.

نويسنده، به معرفى پيامبر اكرم و فضايل و مناقب او مى‏پردازد. نيز به معصوميت اخلاقى و بيان ديدگاه‏هايى درباره‏ى حقانيت مقام پيامبرى حضرت محمّد صلى الله عليه وآله و احاديث اخلاقى نبوى مى‏پردازد.

Muhammad Zafrulla Khan(89) )Trans(, The Quran: The Eternal Revelation Vouchsafed to Muhammad the Seal of Prophets(90). Interlink Publishing Group, 1997. 736p.

در اين اثر شاخص‏هاى دين رسول اكرم صلى الله عليه وآله معرفى شده است. در ضمن به اخلاق نبى اكرم صلى الله عليه وآله نيز مى‏پردازد.

Nadim Bari, Muhammad: The Best Humanity(91). Trans. By Zaheer Iqbal Khawaja. Pakistan, Faisalabad, 1985. 127p.

پيامبر خاتم صلى الله عليه وآله به عنوان يك اسوه و الگو براى مسلمانان بررسى و معرفى شده است.

Nasr, Seyyed Hossein(92), Muhammad: Man of God(93). 1st Edit. Kazi Publications, 1995.

مهم‏ترين تلقى همگانى از حضرت محمد صلى الله عليه وآله اين است كه او سر تا پا عاشق خداوند بود. از اين رو، معنويت و فضايل خاصى داشت.

Nelson Pallmeyer, Jack(94), Is Religion Killing Us? Violence in the Bible and the Quran(95). Continuum International Publishing Group, 2005.

خشونت تابع عناصر اخلاقى ويژه‏اى است . نويسنده اخلاق خشونت‏گرا را بر پايه‏ى آيات قرآن و آيات كتاب مقدس بررسى مقايسه‏اى نموده است.

Ozdemir, Adil(96); Frank Kenneth(97), Visible Islam in Modern Turkey(98). Palgrave Macmillan, 2000. 271p.

در اين اثر جنبه‏هاى مختلف زندگى و جامعه‏ى مسلمانان تركيه بررسى شده است. در ضمن به رفتارهاى اخلاقى مسلمانان كه از پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله نشأت گرفته، معرفى شده است.

Pickthall, Marmaduke William(99), The Life of the Prophet Muhammad: A Brief History(100). Amana Publications, 1998. 56p.

در اين كتاب زندگى و سيره و اخلاقيات پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله بررسى و معرفى شده است.

Prophet Muhammad(101), Al, Hadith(102). Kessinger Publishing, 2004. 48p.

مجموعه‏ى احاديث پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله در اين اثر گردآورى شده است. بسيارى از اين احاديث اخلاقى است.

Rafea Muhammad Rafea(103), Memoirs of Khabarides, The Future of Spritualism(104). Sadek, 1990. 97p.

نويسنده، وحى را عامل هدايت انسان مى‏داند. امّا وحى را كسى مانند نبى اكرم صلى الله عليه وآله كه داراى فضايل متعالى بود مى‏توانست دريافت كند و به مردم برساند.

Ramadan, Tariq, In the Foots Teps of the Prophet: Lessons from the Life of Muhammad(105). New York, Oxford Univrsity Press, 2007.

نويسنده، به آموزه‏هاى اخلاقى زندگى پيامبر صلى الله عليه وآله كه در علم و دانش، شخصيت، نبردها، پيروزى‏ها، امتحانات، رشادت‏ها و اطاعت الهى ايشان نهفته بود اشاره دارد.

Richardson, Don(106), Secrets of the Koran: Revealing Insights into Islam's Holy Book(107). Regal Book, 2003.

به نظر نويسنده قرآن به عنوان معجزه‏ى رسول اكرم صلى الله عليه وآله، دراى روح معنوى و آيات اخلاقى بسيار است.

Rodinson, Maxime & Carter, Anne(108), Muhammad(109). New Press, 2002.

اين اثر از كتاب‏هاى مشهور درباره‏ى حضرت محمد صلى الله عليه وآله است كه چاپ‏هاى متعددى داشته است. نويسنده، با مهارت، شخصيت و فضايل اخلاقى رسول اكرم صلى الله عليه وآله را بررسى مى‏كند.

Rogerson, Barnaby(110), The Prophet Muhammad: A Biography(111), Hidden Spring, 2003. 256p.

در اين كتاب ابعاد زندگى رسول اكرم صلى الله عليه وآله به ويژه اخلاق ايشان تحليل شده است.

Rubin, Uri, The Eye of the Beholder: The Life of Muhammad as Viewed by the Early Muslims. Princeton NJ, The Darwin Press Inc., 1995.

يورى روبين، نويسنده‏ى اثر، در بررسى متون مربوط به پيامبر اسلام در نخستين منابع، قصد داشته دليل اعتقاد مسلمانان و خصوصاً مسلمانان قرون وسطى به خاتميت نبوت پيامبر و اين‏كه وى وارث انبياء الهى است را مورد بررسى تحليلى قرار دهد. در اين اثر، پنج مرحله‏ى شهادت، آمادگى و پرورش، وحى، شكنجه و آزار و رستگارى به عنوان سير محقق شدن نبوت محمّد صلى الله عليه وآله در مكه مورد بررسى تفصيلى قرار گرفته‏اند و در اين روند به زندگى محمّد صلى الله عليه وآله و برخى سنّت‏ها و اخلاق وى هم اشاره شده است.

Sajoo, Amyn B.(112), Muslim Ethics: Emerging Vistas(113).

نويسنده، سنّت اخلاقى رسول اكرم صلى الله عليه وآله را موجب سلامت اخلاقى مردم مسلمان مى‏داند.

Saktanber, Ayse(114), Living Islam: Women, Religion and the Politicization of Culture in Turkey(115). I. B. Tauris, 2002. 256p.

نويسنده، به تحول جايگاه زنان در اجتماع به عنوان پديده‏اى مى‏نگرد كه از احياى دين اسلام و مخصوصاً بُعد اجتماعى آن نشأت مى‏گيرد. اخلاق پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله و دستورات آن حضرت در جامعه‏ى زنان تركيه نقش زيادى داشته است كه نويسنده به بررسى آنها مى‏پردازد.

Schimmel, Annemarie(116), And Muhammad is His Messenger: The Veneration of the Prophet in Islamic Piety(117). The University of North Carolina Press, 1985. 386p.

انسان كامل و سير معنوى انسان در حيات رسول اكرم صلى الله عليه وآله بررسى شده است.

Shibli Numani, Muhammad(118); Syed Suleman Nadvi, Serat Al, Nabi(119). Trans: Rafiq Abdur Rehman. Darul Ishaat, 2003.

نويسنده، به موضوعاتى مانند زندگانى پيامبر اسلام، اعتقادات و برادرى‏ها، عبادت در اسلام، اخلاق در اسلام و رفتارها و داد و ستدهاى متقابل مى‏پردازد؛ به ويژه اخلاق النبى را توضيح مى‏دهد.

Syeed, Sayyid Muhammad, Jesus and Muhammad: The Parallel Sayings(120). Edited by Joey Green, Introduction Kenneth Atkinson. Ulysses Press, 2002.

سفارشات و فرموده‏هاى اجتماعى و اخلاقى عيسى و محمد را به روش مقايسه‏اى بررسى مى‏كند.

Takim N. Liyakat(121), The Heirs of the Prophet: Charisma and Religious Authority in Shi`ite Islam(122). State University of New York Press, 2006. 236p.

نويسنده، به رقابت ميان گروه‏هاى مختلف محققان، خلفا، صوفيان و معصومين عليهم السلام براى جانشينى پيامبر صلى الله عليه وآله اشاره دارد و اين‏كه سنّت نبوى در بحث وفادارى و تبعيت شيعه و سنّى، ابزار قوى مجادله بوده است. او معتقد است شيعيان با درك متفاوت خود از مرجعيت پيامبر صلى الله عليه وآله، رهبرى منفكى را از اصل سنّت ايجاد كرده‏اند.

Tayob, Abdelkader I.(123), Tabari on the Companions of the Prophet: Moral and Political Contours in Islamic Historical Writing(124). American Oriental Society, 2005. 23p.

در اين اثر ديدگاه‏ها و تحليل‏هايى كه دانشمندان مسلمان به ويژه طبرى درباره‏ى اخلاق نبوى ابراز كرده‏اند معرفى و نقادى مى‏شود.

Trifkovic, Serge(125), The Sword of the Prophet: History, Theology, Impact on the World(126). Regina Orthodox Press, 2002.

بررسى ادعاى خاورشناسان مغرض است كه پيشرفت اسلام را بر اثر شمشير اعراب مى‏دانند. نويسنده اسنادى ارايه كرده كه بر مبناى آنها اخلاق نبوى عامل مؤثر در تاريخ اسلام و توسعه‏ى آن بوده است.

Tripp, Charles(127), Islam and the Moral Economy: The Challenge of Capitalism(128). 2006, Cambridge University Press, 240p.

نويسنده، به بررسى ماهيت قدرت در سرزمين‏هاى اسلامى پرداخته و در چند جا اخلاق اسلامى را كه متخذ از اخلاق نبوى است در مقايسه با اخلاق سرمايه‏دارى بررسى مى‏كند.

Upton, Charles, The Virtues of the Prophet: A Young Muslim Guide to the Greater Jihad. California, Sophia Perennis, 2006.

نويسنده، به توصيف ويژگى‏ها و خصوصيات اخلاقى مهم شخصيت پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله پرداخته و در اين زمينه از تفاسير قرآنى استفاده كرده است.

Viorst, Milton(129), In the Shadowof the Prophet: The Struggle for the Soul of Islam(130). Westview Press, 2001. 372p.

در اين كتاب فضايل و مناقب و اخلاقيات رسول اكرم صلى الله عليه وآله به دليل تأثيرگزارى فراوان در مسلمانان تحليل و بررسى شده است.

Wad'an, Abu Nasr Muhammad Ibn, Sermons of the Prophet Muhammad(131). Trans by Assad Nimer Busool. Chicago, Goodword Books, 2002.

اين اثر مشتمل بر چهل حديث و به عبارتى، چهل نكته از كلام پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله پيرامون ارزش‏هاى اخلاقى است كه با ترجمه‏ى انگليسى همراه است. گردآورنده‏ى مجموعه به راوى و سند آنها اشاره‏اى نكرده است. نويسنده از اساتيد و هيأت علمى گروه مطالعات عربى دانشكده‏ى اسلامى آمريكايى شيكاگو در ايلينويز است. وى داراى مدرك دكتراى مطالعات اسلامى و عربى از دانشگاه كاليفرنيا در بركلى است.

Watt, Montgomery(132), Prophet and Statesman(133). Oxford University Press, 1974. 250p.

نويسنده، به توصيف شخصيت ممتاز پيامبر اسلام و دستاوردهاى وى در عرصه‏ى دين و حكومت مى‏پردازد. فضايل و اخلاقيات آن حضرت نيز به تفصيل معرفى شده است.

Wensick, A. J.(134), A handbook of Early Muhammadan Tradition Alphabetically Arranged(135). E. J. Brill. 1927. 268p.

سنّت‏ها و آموزه‏هاى حضرت رسول صلى الله عليه وآله به ترتيب الفبا تحليل و بررسى شده است. بسيارى از اينها جنبه‏ى اخلاقى دارد.

Yavuz, Hakan(136), Islamic Political Identity in Turkey(137). Oxford University Press, 2003. 352p.

نويسنده، جنبش‏هاى اجتماعى اسلامى معاصر را مقايسه كرده و به اين نتيجه‏گيرى رسيده كه برخى از جنبش‏ها از اخلاق و آموزه‏هاى اسلامى فاصله گرفته‏اند. با اين وجود، معتقد است سنّت نبوى و اخلاق آن حضرت در جامعه‏ى تركيه تأثير جدى داشته است.

پی نوشت ها:
1) قلم / 4 .
2) تفسير طبرى، ج 28، ص 102 ؛ سنن الترمذى، ج 5، ص 150.
3) معجم الفاظ القيم الاخلاقية، دكتر زرزور، ص 9 .
4) موسوعة المطبوعات العربية، حسان عبدالمنان، عمان، 2005 م، مادة «الشيخ».
5) اسلام در يك نگاه .
6) محمّد سعيد عبدالرحمان .
7) اسلام: پرسش و پاسخ: منش و اخلاقيات .
8) شيخ محمّد غزالى .
9) ياد و دعا: شيوه‏ى پيامبرصلى الله عليه وآله .
10) دِلورنزو .
11) جوهره‏ى اسلام با رجوع به قرآن و سنّت .
12) اين اثر در مجله‏ى زير مفصلاً معرفى شده‏است:
Journal of Quranic Studies, Volume II, Issue 2, 2000. H. T. Norris.
13) تى. آندرا .
14) محمّد، شخصيت و عقايد او .
15) كارن آرمسترانگ .
16) زندگينامه‏ى پيامبرصلى الله عليه وآله .
17) آنتونى بلك .
18) تاريخ تفكر سياسى اسلام .
19) يهودا ى. نِوو و جوديت كورن .
20) راه‏هايى به سوى اسلام: سرچشمه‏هاى دين و حكومت عربى .
21) اف. كى. خان دورانى .
22) پيامبر اعظم: يك زندگينامه‏ى كوتاه از بنيانگذار اسلام .
23) يحيى امريك .
24) محمّدصلى الله عليه وآله (زندگى‏هاى بحرانى) .
25) كارل ارنست .
26) تبعيت از پيغمبر: تفكرى دوباره راجع به اسلام در حيات معاصر .
27) كارل دابليو. ارنست .
28) آموزه‏هاى تصوف .
29) ريچارد فلچر .
30) صليب و هلال: مسيحيت و اسلام، از حضرت محمّدصلى الله عليه وآله تا عصر اصلاحات .
31) م. فتح الله گولن .
32) مفاهيم بنيادى در عمل صوفيان .
33) م. فتح الله گولن .
34) اصول ايمان به اسلام .
35) حجة امينه عادل .
36) شيخ ناظم عادل حقّانى .
37) شيخ محمّد هشام كبّانى .
38) محمّد پيغمبر اسلام .
39) سوزان حنيف .
40) تاريخچه‏اى از پيامبران اسلام: برگرفته از قرآن، احاديث و تفاسير .
41) جورج هيدلى .
42) سه پيامبر بزرگ الهى: موسى، عيسى و محمّدصلى الله عليه وآله .
43) ريچارد هنرى دراموند .
44) اسلام براى ذهنيت غربى: شناخت محمّدصلى الله عليه وآله و قرآن .
45) سيدمحمد ابن علوى .
46) جبريل فؤاد حدّاد .
47) پيامبران در برزخ و حديث اِسرى و معراج و پس از آن، لياقت‏هاى مستقيم شم و بينش الهى .
48) زندگينامه‏ى حضرت محمّدصلى الله عليه وآله .
49) ابن ورّاق .
50) نخستين كتاب اسلام: پيامبر، فرشتگان و آموزه‏هاى اخلاقى .
51) ابن وراق .
52) كاوشى در مورد محمّد تاريخى .
53) امام برگيوى .
54) شيخ توسون بايراك .
55) وينسنت كورنل .
56) راه و رسم محمدى: كتابى پيرامون اخلاق و معنويات اسلامى .
57) امام وهبى اسماعيل .
58) محمّد خاتم پيامبران .
59) الياس اسماعيل .
60) حيات و آموزه‏هاى اخلاقى پيامبرصلى الله عليه وآله .
61) آنتونى جان موناكو .
62) بيانات محمّد: نسخه‏ى سمبليك قرآن .
63) خالد م. ابوالفضل .
64) اسلام و محكوميت تروريسم .
65) خالد م. ابوالفضل .
66) دزدى بزرگ: بيرون كشيدن اسلام از دست افراطيون .
67) جى. ناپرت .
68) قصص الانبياء يا داستان‏هاى اخلاق‏گرا .
69) گزارش نهمين سمينار مطالعات عرب .
70) اِستنلى لين - پول .
71) سخنرانى‏ها و جلسات پيامبر اسلام‏صلى الله عليه وآله .
72) بروس بى. لورنس .
73) نظام الدين اولياء: معنوياتى براى روح .
74) برنارد لويز .
75) اسلام: از پيامبرصلى الله عليه وآله تا تصرف قسطنطنيه .
76) مارتين لينگز .
77) يازدهمين ساعت: بحران معنوى جهان مدرن در فروغ سنّت و نبوت .
78) گابريل مندل مندل خان .
79) محمّدصلى الله عليه وآله: پيامبر .
80) ديويد مارشال .
81) خدا، محمّدصلى الله عليه وآله و كافران .
82) محمدعلى مولانا .
83) محمّدصلى الله عليه وآله: پيامبر .
84) مولانا محمدعلى .
85) افكار زنده‏ى پيامبرصلى الله عليه وآله .
86) شوكت جورج موكارى .
87) پيامبر و مسيح موعود: ديدگاه يك مسيحى عرب درباره‏ى اسلام و مسيحيت .
88) واقعيت يا ادعاى پيامبرى محمّدصلى الله عليه وآله .
89) محمّد ظفرالله خان .
90) قرآن: وحى جاويدان عطا شده به پيامبر خاتم‏صلى الله عليه وآله .
91) محمّدصلى الله عليه وآله برترين انسان .
92) سيد حسين نصر .
93) محمّدصلى الله عليه وآله: مرد خدا .
94) جك نلسون پالمير .
95) آيا دين ما را به قتل مى‏رساند؟ خشونت در كتاب مقدس و قرآن .
96) عادل اُزدمير .
97) فرانك كنث .
98) اسلام عينى در تركيه‏ى مدرن .
99) مارمادوك ويليام پيكتال .
100) زندگانى پيامبرصلى الله عليه وآله: تاريخچه‏ى كوتاه .
101) پيامبر اسلام .
102) الحديث .
103) رفاعه محمّد رفاعه .
104) خاطراتى از اخباريون، آينده‏ى معنويت‏گرايى .
105) ردپايى از پيامبر: درس‏هايى از زندگى محمّدصلى الله عليه وآله .
106) دون ريچاردسون .
107) اسرار قرآن: آشكار نمودن درون بينى‏هاى كتاب مقدس اسلام .
108) ماكسيم رادينسون و آنى كارتر .
109) محمّدصلى الله عليه وآله .
110) بارنابى راجرسون .
111) زندگينامه‏ى پيامبر اسلام .
112) امين ساجو .
113) اخلاقيات مسلمانان: چشم‏اندازهاى پيدا .
114) آيسه ساكتانبر .
115) حيات اسلام: زنان، دين و سياسى‏سازى فرهنگ در تركيه .
116) آن مارى شيمل .
117) محمّد رسول الله: حرمت پيامبر در تقواى اسلامى .
118) محمّد شبلى نعمانى .
119) صراط النبى .
120) مسيح و محمّدصلى الله عليه وآله: گفته‏هاى برابر .
121) اِن. لياكات تكيم .
122) وارثان پيامبر: اقتدار و مرجعيت دينى در اسلام شيعى .
123) آى. تايوب عبدالقادر .
124) ديدگاه طبرى پيرامون صحابه‏ى پيامبر: نمادهاى اخلاقى و سياسى در تأليفات تاريخى اسلام .
125) سرگئى تريفكوويچ .
126) شمشير پيامبر: تاريخ، خداشناسى، تأثير بر جهان .
127) چارلز تريپ .
128) اسلام و اقتصاد سرمايه‏دارى: رويارويى با سرمايه‏دارى .
129) ميلتون ويورست .
130) در سايه‏ى پيامبر: مبارزه براى روح اسلام .
131) خطبه‏هاى پيامبر اسلام‏صلى الله عليه وآله .
132) مونتگمرى وات .
133) پيامبر سياستمدار .
134) اى. جى. ونسيك .
135) كتاب راهنماى نخستين سنّت‏هاى نبوى با ترتيب الفبايى .
136) هكان ياووز .
137) هويت سياسى اسلام در تركيه .